E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Koreja e Jugut dhe SHBA, gati për stërvitjet e përbashkëta të martën

Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara do të fillojnë stërvitjet e tyre të përbashkëta vjetore të martën, që sipas mediave shënon një vonesë dy-ditore për shkak se një oficer koreano-jugor testoi pozitiv për koronavirusin.

Stërvitjet do të fillojnë të martën, “duke marrë parasysh situatën me COVID-19”, tha të dielën Shtatmadhoria e Koresë së Jugut. Stërvitjet, që duhet të fillonin të dielën, u shtynë pas testimit pozitiv me koronavirus të një oficeri, i cili do të merrte pjesë në stërvitje, tha agjensia jugkoreane e lajmeve Yonhap. Stërvitjet e përbashkëta vëzhgohen nga afër nga Koreja e Veriut, e cila i quan ato një “provë për luftë”.

Stërvitjet janë zvogëluar në përmasa vitet e fundit për të lehtësuar negociatat e SHBA që synojnë eliminimin e programeve bërthamore të Phenianit. Stërvitjet e këtij viti do të zvogëlohen, duke mos mobilizuar trupat me bazë në SHBA, në klimën e kufizimeve për COVID-19, pasi personelit amerikan i duhet të udhëtojë për në Korenë e Jugut.

Programi stërvitor i këtij viti përfundon më 28 gusht, shkruan “Voa”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Administrata Biden dhe përpjekjet për të rritur nivelin e vaksinimeve

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...