E premte, 3 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Kompjuterët ‘inteligjentë’ për shpikjen e vaksinës. Ja çfarë po bëjnë shkencëtarët

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Shkencëtarët po bëjnë ç’është e mundur që të gjejnë vaksinën, që mund t’i shërojë njerëzit sa më shpejt. Për të ndihmuar në këtë kërkim, kërkuesit kanë përfshirë superkompjuterin më të fuqishëm në botë, Summit, ndërtuar nga kompania IBM.

Zhvillimi i ilaçeve është një proces shumë i gjatë. Madje mund të marrë edhe vite që një medikament i ri të dalë në treg. Për këtë arsye, kompjuterat si Summit janë të nevojshëm gjatë shpërthimit të një virusi ngjitës, për të cilin akoma nuk ekziston një kurë.

Summit është aq i madh sa zë hapësirën e dy fushave tenisi në Laboratorin Kombëtar të Oak Ridge në Departamentin e Energjisë të Sh.B.A-së në Tenesi. Superkompjuteri mund të bëjë 200 kadrilion kalkulime çdo sekondë – përafërsisht 1 milionë herë më shumë fuqi kompjuterike se laptopi i zakonshëm.

Disa teste të vaksinës po kalojnë në provën e parë tek kafshët. E ndërsa shumë shkencëtarë të tjerë kanë përparuar në këtë drejtim, duke e testuar tek njerëzit.

Lexo edhe :   Eugena Tomini: Koronavirusi tani ka agresivitet më të lartë

Muajin që shkoi, shkencëtarët përdorën ekranin për të kaluar 8.000 përbërës të panjohur ilaçesh potencialisht efikase ndaj koronavirusit. Përbërësit përfshijnë kimikate, medicina herbale, dhe produkte natyrale që ose nuk janë studiuar kurrë tek njerëzit, ose janë ilaçe të testuara dhe të aprovuar. Summit ka dalë me një listë të shkurtër prej 77 përbërësish në vetëm dy ditë. Duke përdorur një kompjuter mesatar, ky proces do kishte marrë muaj të tërë.

Jeremy Smith, biofizikanti molekular që është duke vënë në punë simulimet, ka thënë se nëse një nga këta përbërës funksionojnë, procesi i zhvillimit të ilaçeve do të jetë shumë i shpejtë.

“Nëse një nga këta përbërës funksionojnë, procesi i zhvillimit dhe aprovimit, krahasuar me ilaçet e zakonshme do jetë shumë më i shpejtë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E paralajmëroi dy muaj më parë/ Gazetari: E njëjta dorë vrau në Durrës dhe Elbasan

Gazetari i njohur, Artan Hoxha, ka bërë lidhjen mes vrasjeve që kanë tronditur qytetet e Elbasanit dhe Durrësit. I ftuar në emisionin “ABC News”, në...

“Zero karbon” deri në 2038/ Parlamenti gjerman miraton projektligjin e rëndësishëm

Parlamenti gjerman ka miratuar sot një projektligj për të hequr nga përdorimi qymyrin, deri në vitin 2038. Ky projektligj erdhi si pasojë e kritikave nga...

Pse pakënaqësinë ndaj Shqipërisë e lidhin me Ramën

Nga Ben Andoni Retorika e gjatë e kryeministrit shqiptar në Kosovë mbushur me figuracionin e tij të zakonshëm dhe diskursin parabolik kuptohet se nuk do...

Meta pret në Presidencë Avdullah Hotin

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, i cili ndodhet në vizitë zyrtare në Tiranë. Kreu i shtetit...

Egjipti refuzon tanket amerikane, nënshkruan marrëveshjen me Rusinë

Ministria e Mbrojtjes së Egjiptit deklaroi se ka nënshkruar një kontratë me prodhuesit rusë të ushtrisë Uralvagonzavod. Në kontratë përfshihet blerja e 500 tankeve...