E mërkurë, 27 Maj, 2020
20 C
Tirana

Komisioni Hetimor për Metën mblidhet nesër për të zgjatur afatin e punimeve

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

“Humori juaj, jashtëqitje e një truri të lodhur”, plas sherri mes “Aventurierëve” dhe Agron Llakajt

Aktori i madh i humorit, Agron Llakaj, ka reaguar ashpër ndaj programit “Aventurierët”. Me një postim në Instagram, ai e cilëson një show të...

Rudina Hajdari tregon kushtin për t’u rikthyer në PD

Deputetja dhe anëtarja e Këshillit Politik të reformës, Rudina Hajdari, tha në emisionin 'HARD TALK' se nuk përbën asnjë surprizë nëse kthehet në PD....

25 raste të reja me COVID-19/ Silva Bino ka një thirrje për të rinjtë

Pak më herët, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19 në...

Komisioni Hetimor Parlamentar për Presidentin Ilir Meta duket se do të shtyjë afatin e tij të punimeve pasi Komisioni i Venecias e la publikimin e draft-opinionit përfundimtar për në qershor.

Nesër në orën 11:00 ky Komision do të mblidhet online për të shtyrë afatin deri kur Venecia të japë opinionin përfundimtar lidhur me emërimet në Gjykatën Kushtetuese.

Një kërkesë për këtë ngërç e dërguan prej vitit të kaluar si Kuvendi dhe Presidenca.

Në fakt Komisioni Hetimor Parlamentar për Metën ka filluar që pasi Presidenti vendosi ç’dekretimin e datës 30 qershor 2019 për zgjedhjet lokale të cilat më pas u zhvilluan pa prezencën e opozitës PD- LSI.

Përplasja Presidencë- Mazhorancë ndodhi pasi KED dërgoi dy lista te secili institucion për të zgjedhur kandidatët për Gjykatën Kushtetuese, shkruan “balkanweb”.

Meta zgjodhi vetëm një kandidat Besnik Muçin duke refuzuar të zgjidhte të dytin radhazi pasi pretendonte se kjo ishte shkelje e Kushtetutës.

Kuvendi zgjodhi dy brenda së njëjtës seancë, Fiona Papajorgjin dhe Elsa Toskën. Me refuzimin e kandidates së dytë, u mendua se Arta Vorpsi u zgjodh automatikisht por Meta zgjidhi Marsida Xhaferllarin.

Në shkurt të këtij viti Kuvendi kaloi një ligj të ashtuquajtur mekanizëm zhbllokues për emërimet në Gjykatën Kushtetuese që Meta e ktheu mbrapsht.

Lexo edhe :   Baton Haxhiu: Modeli i politikës së Metës është i vjetëruar

Komisioni Hetimor trajton tashmë dy çështje, ç’dekretimin e 30 qershorit dhe veprimet e Metës për emërimet në Kushtetuese prandaj me të gjitha gjasat me këtë të dytën do të shtyjë punimet.

NJOFTIMI NGA KUVENDI:

“Komisioni hetimor “Për të kontrolluar ligjshmërinë e veprimeve të kryera nga ana e Presidentit të Republikës së Shqipërisë, në kuadër të ushtrimit të kompetencave të tij lidhur me zhvillimin e zgjedhjeve për organet e qeverisjes vendore si dhe për të kontrolluar e ligjshmërinë e veprimeve dhe procedurës të ndjekur nga Presidenti i Republikës në kuadër të emërimit të gjyqtarëve kushtetues”.

Lexo edhe :   Baton Haxhiu: Modeli i politikës së Metës është i vjetëruar

E martë, 31 mars 2020

Ora:11:00

Ne rend të dites:

Miratimi i procesverbalit të mbledhjes së datë 28.02.2020

Miratimi i vendimit të ndërmjetëm për zgjatjen e afatit të veprimtarisë së Komisionit Hetimor.

Vendimi për të shtyrë mandatin e komisionit bëhet për të pritur opinionin e Komisionit të Venecias mbi çështjen e emërimeve në Gjykatën Kushtetuese”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

Pasojë e koronavirusit? Johnson shfaq probleme me shikimin

Kryeministri britanik, Boris Johnson është shprehur se koronavirusi mund të ketë ndikuar në shikimin e tij. Në një konferencë për mediat ditën e djeshme, Johnson...

U përjashtua 10 ditë nga Kuvendi, Ralf Gjoni “shpërthen” në akuza

Deputeti i opozitës së re, Ralg Gjoni ka reaguar pas vendimit të Byrosë së Kuvendit për përjashtimin e tij për 10 ditë nga seancat...

Albpetrol zhvillon ankandin, nxjerr në shitje 48.000 ton naftë bruto

Albpetrol njofton se në datën 3 qershor do të zhvillojë një ankand, për shitjen e një sasie nafte bruto. Përmes një njoftimi për shtyp,...

Vodhën 84 mijë euro duke klonuar karta bankare, bien në pranga 3 durrsakët

Policia në Durrës ka arrestuar tre persona të cilët akuzohen se klononin karta bankare duke përfituar mijëra euro. Pas një hetimi disa mujor, policia urdhëroi...
WhatsApp KONTAKTO TT