E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Kodi i ri Zgjedhor, Mediu: Rama me axhendë anti-EuroAtlantike

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Kryetari i Partisë Republikane. Fatmir Mediu ka komentuar situatën politike në vend pas ndryshimit në Kodin Zgjedhor ditën e djeshme.

Sipas Mediut, kryeministri Edi Rama ka një axhendë anti-EuroAtlantike, ndërsa shtoi se për kreun e mazhorancës afrimi i Shqipërisë me BE duket si ndëshkim.

“Edi Rama me të gjitha lëvizjet që bëri, kryesisht me ndryshimet kushtetuese në mënyrë banale donte të përfitonte politikisht. Rama përdori disa deputetë të cilët nuk e dinin për çfarë ishin aty. Ndryshoi Kushtetutën me qëllim ndalimin e koalicioneve. Donte ndalimin e koalicionit të shqiptarëve. Opozita parlamentare duhet të ndihet e keqardhur për çka ndodhi.

Ndërkombëtarët donin konsensus dhe gjatë gjithë kohë kanë shtyrë për dialog dhe konsensus. Asnjë prej tyre nuk u respektua nga Edi Rama. Po ta shikoni, SHBA, BE, Britania e kanë shprehur qëndrimin e tyre kundër ndryshimit të tyre.

Ne nuk duhet të presim që ata të bëjnë rolin e partive politike në Shqipëri. Ata kanë një gjuhë diplomatike por Rama nuk do ti dëgjojë. Rama ka një axhendë anti-EuroAtlantike, anti-shqiptare. I duket si ndëshkim afrimi i Shqipërisë me BE. Është një grup në Shqipëri që është kundër afrimit me BE”, tha Mediu për ”Ditë e Re”.

Lexo edhe :   Rama injoron Brukselin, Kuvendi mblidhet për Kodin Zgjedhor

Sipas kryetarit të PR, sot kemi një sistem autokratik që ngjason me atë të Putinit.

Kodi i ri Zgjedhor u miratua me 97 vota pro, 15 kundër dhe 5 abstenim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...