E shtunë, 28 Mars, 2020
13 C
Tirana

Kjo simptomë e fshehur tregon se jeni prekur nga Covid-19

Lexo edhe ...

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Del numri i viktimave për 24 orët e fundit

Një tjetër ditë e zezë për Italinë! Autoritetet përkatëse kanë konfirmuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 889 persona. Kjo bën që...

COVID-19/ Basha: Unë nuk kam frikë, ja për kë shqetësohem

Kryetari i PD-së Lulzim Basha në një lidhje live për emisionin “Kjo Javë” në “News 24” deklaroi se ai vetë nuk ka frikë nga...

Formulari që duhet të plotësojë biznesi i vogël për të marrë “pagën e luftës”

Mbi 60 mijë persona të punësuar në subjektet e biznesit me të ardhura vjetore deri në 14 milion lekë do të përfitojnë pagën minimale...

Giroud: “Prioriteti im ishte Interi, projekti më interesant”

Sulmuesi: "Lazio, Lyon dhe Tottenham gjithashtu më kërkuan, por Chelsea nuk më la të shkoj" Inter kishte menduar Olivier Giroud në janar si zëvendës të...

Duke iu referuar të dhënave të mbledhura nga vendet e prekura masivisht, dëshmojnë se ka disa simptoma të fshehura, prej të cilave mund të kuptosh diçka. Rinologët në Britani janë shprehur se një humbje e menjëhershme e nuhatjes, mund të jetë një “simptomë e fshehur” e koronavirusit, edhe nëse kjo nuk shoqërohet me asnjë simptomë tjetër.

Në Korenë e Jugut, në Kinë dhe në Itali, një e treta e pacientëve që kanë rezultuar pozitivë ndaj koronavirusit, kanë raportuar vështirësi në nuhatje apo shije. Në Korenë e Jugut, ku testimet janë bërë në masë, 30% e pacientëve që rezultuan pozitivë, kanë patur problemin kryesor humbjen e nuhatjes/shijimit.

Ekspertët janë shprehur se shumë pacientë nëpër botë që janë të infektuar me koronavirus, kanë shfaqur vetëm këtë lloj simptome, dhe jo ato tipiket si temperatura e lartë, kolla apo vështirësia në frymëmarrje.

Rastet me tilla, “simptoma të fshehura”, janë rritur ndjeshëm edhe në SHBA, Italinë Veriore dhe Francë.

Vetë familja coronavirus mund të shkaktojë simptoma që variojnë nga një ftohje e butë deri në vdekje. Po cilat janë shenjat dhe simptomat e koronavirusit:

Ethe
Lodhje
Dhimbje fyti
Gulçim
Kollë të thatë
Sakaq, një studim i ri thotë se rritja e temperaturave dhe nivelit të lagështirës, do ta ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit rreth globit, por jo ta ndalojë. “Temperaturat e larta dhe niveli i lartë i lagështisë, ulin në mënyrë të ndjeshme përhapjen e Covid-19″, shprehen kërkuesit e studimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Del numri i viktimave për 24 orët e fundit

Një tjetër ditë e zezë për Italinë! Autoritetet përkatëse kanë konfirmuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 889 persona. Kjo bën që...

COVID-19/ Basha: Unë nuk kam frikë, ja për kë shqetësohem

Kryetari i PD-së Lulzim Basha në një lidhje live për emisionin “Kjo Javë” në “News 24” deklaroi se ai vetë nuk ka frikë nga...

Formulari që duhet të plotësojë biznesi i vogël për të marrë “pagën e luftës”

Mbi 60 mijë persona të punësuar në subjektet e biznesit me të ardhura vjetore deri në 14 milion lekë do të përfitojnë pagën minimale...

Giroud: “Prioriteti im ishte Interi, projekti më interesant”

Sulmuesi: "Lazio, Lyon dhe Tottenham gjithashtu më kërkuan, por Chelsea nuk më la të shkoj" Inter kishte menduar Olivier Giroud në janar si zëvendës të...

Koronavirusi/ “Trembet” edhe Rusia, merr vendimin drastik

Presidenti rus Vladimir Putin gjatë daljeve të tij mediatike, teksa komentonte situatën e shkaktuar nga koronavirusi, gjithnjë theksonte se “situata është nën kontroll”. Edhe pse...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT