E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Kishin fshehur 500 kg lëndë narkotike tek bananet, pranga shqiptarëve

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

FOTO-VIDEO/ Teoritë e shumta mbi metalin misterioz monolit të gjendur në Utah

Një pllakë gjigande, misterioze metalike, ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, teksa spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë...

Pesë shqiptarë dhe një rumun janë vënë në pranga, pasi posedonin një sasi të konsiderueshme lënde narkotike, të cilën e kishin fshehur në kutitë me banane.  Bëhet fjalë për plot 500 kilogramë kokainë, me vlerë 20 milionë euro, sekuestruar në fundjavë në qytetin Ulm në Gjermani.

Mediat gjermane raportojnë se droga ishte fshehur në kuti me banane. Një punonjës i kompanisë “Fruchthof Nagel” ka zbuluar kokainën, teksa po kryente një kontroll të rastësishëm për të analizuar cilësinë e mallit të porositur.

Të njëjtat burime shtojnë se për të vënë në pranga pronarët e vërtetë të drogës, lajmi është mbajtur i fshehtë të premten dhe kokaina është lënë brenda pakove me banane.

Gjatë mbrëmjes së të shtunës, disa persona u përpoqën të futeshin në magazinën e kompanisë, por u arrestuan në flagrancë nga forcat speciale të policisë shtetërore të landit të Bavarisë. 6 të arrestuarit janë të moshës 24 deri në 39 vjeç. Pesë prej tyre janë shtetas shqiptarë, ndërsa njëri rumun.

Lexo edhe :   Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Mediat gjermane raportojnë se nga hetimet paraprake dyshohet se të gjashtë kanë udhëtuar në Gjermani nga shtetet e tyre, enkas për të marrë sasinë e lëndës narkotike. Ata do të largoheshin përsëri, pasi ta kishin marrë atë. Të gjashtë të arrestuarit, emrat e të cilëve nuk janë bërë publik për shkaqe hetimi, dolën para gjykatës të hënën dhe morën masën e sigurisë, duke u lënë në burg.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...