E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Kina e frikësuar nga një grip i ri/ Shkencëtarët: Mund të kthehet në pandemi

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Jo vetëm COVID-19, por për botën po përbën rrezik një tjetër sëmundje, ku sipas kërkuesve, mund të kthehet në pandemi. Përpos koronavirusit, në Kinë është shtuar frika e një gripi të ri, që mund të infektojë edhe njerëzit. Alarmi është dhënë nga shkencëtarët të cilët thonë se ky grip është shfaqur së fundmi, dhe mbartet nga derrat.

Studiuesit thonë se ky grip mund të infektojë edhe njerëzit, madje ekziston mundësia që të shndërrohet në pandemi globale. Shkencëtarët janë të shqetësuar se ky lloj virusi që mbartet nga derrat, mund të pësojë mutacion dhe do të përhapet më lehtësisht nga njëri person tek tjetri, raporton BBC.

Kërkuesit të cilët janë marrë me studimin në fjalë, thonë se ky lloj virusi duhet mbajtur nën monitorim, për të mos u shndërruar në kërcënim.

Gripi i ri që është zbuluar në Kinë, është i ngjashëm me gripin e derrit të vitit 2009, por me disa ndryshime. Ky grip mund të zhvillohet dhe të shumëfishohet në qelizat njerëzore që lidhen me rrugët e frymëmarrjes.

Gripi i derrit është sëmundje të cilën e shkaktojnë lloje të ndryshme virusesh, të cilët te derri janë endemikë. Virusi H1N1, i tipit A, nuk transmetohet nga konsumimi i mishit apo kontakti me derrin, por transmetohet nga njeriu tek njeriu, njejtë si gripi i normal, pasi është një kombinim i gjeneve të virusit të derrit, të shpendëve dhe njeriut. Ky virus konsiderohet vdekjeprurës. Gripi i derrit ka simptoma të ngjashme me gripin e zakonshëm.

Lexo edhe :   Vaksina e Oksfordit tregon 70 për qind mbrojtje ndaj koronavirusit

Simptomat e gripit të derrave:
Shenjat dhe simptomat e gripit të derrave janë të ngjashme me ato të infeksioneve që shkaktohen nga gripa të tjerë, dhe përfshijnë:
– Ethe (por jo gjithmonë)
– Të dridhura
– Fyt të tharë
– Rrjedhje nga hundët
– Sy të përlotur
– Dhimbje trupore
– Dhimbje koke
– Lodhje
– Diarre
– Marramendje dhe vjellje
Simptomat e gripit zakonisht zhvillohet një deri në tri ditë, pasi t’i jeni ekspozuar virusit.

Lexo edhe :   Vaksina e Oksfordit tregon 70 për qind mbrojtje ndaj koronavirusit

Shkaktarët
Viruset e tilla i infektojnë qelizat të cilat i lidhin hundën, fytin dhe mushkëritë. Virusi futet në trup kur thithni pikëza të kontaminuara ose e transferoni virusin nga një sipërfaqe e kontaminuar në sy, hundë apo gojë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllja e pjesshme e shkollave, Basha: Rama e ka humbur kontrollin ndaj Covid

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas njoftmit të Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu se mësimi do të jetë i alternuar në...

Aksident i rëndë në Pukë, humb jetën zyrtari shkodran (Emri)

Një aksident i rëndë rrugor është regjistruar mesditën e kësaj të mërkure në qytetin e Pukës, ku ka humbur jetën Drejtori i Inspektoriatit të...

Atentati në Elbasan: Policia i vë prangat Vis “Korçarit” tek spitali ushtarak

Policia ka zbardhur ngjarjen e ndodhur mesditën e sotme në Elbasan, ku mbeti i plagosur Elvis Çausholli, i njohur me nofkën ''Korçari’’. Pas veprimeve hetimore,...

Meta: Nuk kisha ndërmend të bëhesha politikan apo President

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ftuar në forumin “Biseda për tranzicionin”, ka zbuluar detaje nga e shkuara e tij dhe hapat e parë...

Biden: Amerika, gati të udhëheqë botën

Presidenti i zgjedhur Joe Biden deklaroi të martën se SHBA është “gati të udhëheqë botën, jo të tërhiqet prej saj,” duke sinjalizuar një kthesë...