E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Kina bashkohet me nismën për vaksinimin e botës në zhvillim kundër koronavirusit

Kina njoftoi të premten se do t’i bashkangjitet nismës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të shpërndarë vaksina kundër koronavirusit në botën në zhvillim.

Kina së bashku me Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara kishin thënë më parë se nuk do të përfshiheshin në këtë nismë që u krijua për të ndihmuar për vaksinimin brenda 2022 të dy të tretave të popullatës së botës.

Me ndryshimin e qëndrimit, Kina bëhet tani vendi më i madh që merr pjesë në nismën e njohur si COVAX.

Më shumë se 36.5 milionë vetë janë infektuar me koronavirus në shkallë globale, sipas statistikave të Universitetit Johns Hopkins.

Shtetet e Bashkuara, India dhe Brazili kryesojnë me numër të infektuarish dhe viktima nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në Indi njoftoi 70,000 raste të reja në 24 orët e fundit, duke e çuar në mbi 1 milion numrin e të infektuarve në këtë vend, ku janë regjistruar mbi 106,000 të vdekur. Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 7.6 milionë të infektuar dhe mbi 212,000 të vdekur, ndërsa Brazili ka regjistruar mbi 5 milionë të infektuar, dhe afro 149,000 viktima./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...