E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kim Jong Un: SHBA e Koreja Jugore kërcënojnë paqen me ngritjen e armëve

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka thënë se zhvillimi i armëve të vendit të tij është i nevojshëm përballë politikave ‘armiqësore’ nga Shtetet e Bashkuara dhe një ngritje ushtarake në Korenë e Jugut që po destabilizon gadishullin, raportuan mediat shtetërore.

‘Pheniani po shtonte ushtrinë e tij në vetëmbrojtje, dhe jo për të filluar një luftë’, tha Kim në një fjalim në Ekspozitën e Zhvillimit të Mbrojtjes, sipas një raporti të martën nga agjencia shtetërore e lajmeve KCNA.

“Shtetet e Bashkuara shpesh kanë sinjalizuar se nuk janë armiqësore ndaj vendit tonë, por nuk ka pasur asnjë bazë sjelljeje për të besuar se nuk është kështu”, ka thënë Kim.

“Për pasardhësit tanë ne duhet të jemi të fortë. Ne së pari duhet të jemi të fortë. Kërcënimet ushtarake me të cilat po përballet vendi ynë, janë të ndryshme nga ato që pamë 10, 5 ose 3 vjet më parë, “tha ai, duke shtuar se tensionet në gadishullin Korean nuk do të zgjidhen lehtë” për shkak të SHBA “.

Kim i bëri vërejtjet duke qëndruar para një sërë armësh, përfshirë një raketë balistike ndërkontinentale Hwasong-16 (ICBM), treguan fotografitë në gazetën e partisë në pushtet Rodong Sinmun. Dy Koretë kanë qenë në një garë të përshpejtuar të armëve, me të dyja palët që testojnë raketa balistike me rreze të shkurtër gjithnjë e më të avancuara dhe pajisje të tjera.

Zgjerimi i reaktorit bërthamor

Koreja e Jugut testoi kohët e fundit raketën e saj të parë balistike të lëshuar nga nëndetësja, dhe planet për të ndërtuar armë të reja të mëdha përfshijnë transportuesit e avionëve.

Koreja e Veriut ka ecur përpara me programin e saj raketor, dhe analistët thonë se ka filluar një zgjerim të madh të reaktorit të saj kryesor bërthamor, i përdorur për të prodhuar karburant për bomba bërthamore.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se janë të gatshme të mbajnë bisedime diplomatike në çdo kohë me Korenë e Veriut, Pheniani ka thënë se nuk është i interesuar për sa kohë që Uashingtoni mban politika të tilla si sanksionet dhe aktivitetet ushtarake në Korenë e Jugut.

“Pohimi i Shteteve të Bashkuara se nuk ka ndjenja armiqësore ndaj Koresë së Veriut, është e vështirë të besohet përballë” gjykimeve dhe veprimeve “të vazhdueshme të saj”, tha Kim, pa dhënë më shumë hollësi.

Burimi i lajmit: aljazeera. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...