E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Këto kompani do të punojnë nga shtëpia deri në vitin 2021, ose përgjithmonë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Ndërsa koronavirusi po vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara, kompanitë po pajtohen me një të ardhme të punës që nuk duket aspak si më parë, dhe shumë po rishikojnë planet e tyre për t’u rikthyer në zyrë.

Disa punonjës nuk do të kthehen në zyrat e tyre deri të paktën 2021, ndërsa të tjerët mund të mos shohin më zyrën e tyre përgjithmonë.

Twitter e nisi i pari kur në mes të majit njoftoi se disa nga punonjësit e saj mund të punonin përgjithmonë nga shtëpia. Dhe vetëm javën e kaluar, Google njoftoi se punonjësit e saj do të punojnë nga shtëpia deri në vitin 2021.

“Shpresoj se kjo do të ofrojë fleksibilitetin që ju duhet për të balancuar punën me kujdesin për veten dhe të dashurit tuaj gjatë 12 muajve të ardhshëm“, ka shkruar CEO i Google, Sundar Pichai në një memorandum për punonjësit, një kopje e së cilës u mor nga CNN Business.

Këto vendime po vijnë në një kohë kur shqetësimet për kujdesin e fëmijëve, edukimin dhe sigurinë vazhdojnë të rriten.

Me ndërprerjet e shkollës dhe kujdesit ditor, gratë po goditen më shumë nga recesioni pandemik, sipas FMN, dhe disa kompani po adaptohen në një përpjekje për ta pranuar këtë realitet të ri.

Lexo edhe :   Pse po shtohen rastet e reja me Covid-19? Ja cilat janë arsyet kryesore

Çfarë është e qartë është se zyrat nuk do të duken njësoj për punonjësit që aktualisht janë duke punuar nga shtëpia, por planifikojnë të kthehen në punë në 2021.

Këto kompani njoftuan se punonjësit nuk do të kthehen në zyrë deri të paktën në vitin 2021:

Google

Universal Music Group

Warner Music Group

Sony Music

Amazon corporate

Viacom

Lexo edhe :   Rikthehet frika e valës së dytë në Itali, 630 viktima brenda 24 orëve

Scotiabank

RBS (Royal Bank of Scotland)

Group Nine Media

Indeed

Këto kompani u thanë punonjësve të tyre se nuk u duhet më të kthehen në zyrë:

Facebook

Twitter

Square

Slack

Shopify

Zillow (CNN)

(Burimi: SCAN)

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nesër mot me diell, temperatura maksimale deri 19 gradë

Ditë e bukur me diell mbizotëroi në vend, por dhe me mjegull të mëngjesit përgjatë luginave. Ditën e enjte moti parashikohet i kthjellët me vranësira...

Kosovë, mbi 700 raste të reja me Co*id-19

Në Kosovë situata epidemiologjike vazhdon të mos ketë ndryshime, pasi autoritetet regjistrojnë me qindra raste të të infektuarve në baza ditore. Të mërkurën Instituti Kombëtar...

Me COVID e shkeli çdo rregull/Braçe për Kryemadhin: Kodi Penal parashikon burg

Zëvendëskryeministri Erion Braçe, ka drejtuar gishtin ndaj kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi, lidhur me ndryshimin e sjelljes së saj ndaj virusit. Teksa ka qenë...

Vendimi i fundit/ Nga 1 Dhjetori, mësimi online në shkolla

Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendimin e papritur, ku është caktuar nga ekspertët se nga 1 dhjetori shumica e shkollave do jenë online. Për...

Emri/ Falsifikoi dokumentet, arrestohet juristi i Kadastrës së Vlorës

Një jurist i Kadastrës së Vlorës është vënë në pranga, pasi akuzohet se ka falsifikuar dokumentet për një banesë. Hydai Shenaj, 56 vjeç, është...