E diel, 13 Qershor, 2021
22.5 C
Tirana

“Këtë javë do e çojmë në Parlament”, Rama prezanton nismën e re

“Aminista Fiskale është e domosdoshme”. Kështu u shpreh kryeministri Rama në një komunikim LIVE në Facebook, ndërsa nënvizoi se përjashtohen politikanët dhe zyrtarët e lartë. Këtë nismë që prezantoi, ai tha se mbetet me shpresë që brenda muajit, Kuvendi ta miratojë.

“Fjala është për Amnistinë Fiskale, e domosdoshme pasi për 30 vjet me rradhë, ne e dimë shumë mirë që qindra mijëra qytetarë në emigracion, kanë punuar punë nga më të ndryshmet dhe kanë plot kursime pa mundur ti depozitojnë të gjitha në banka.

Duke vazhduar dhe me një shumicë dërrmuese në Shqipëri, që si rezultat i një transformimi mes individit dhe sistemit, kanë kursime që janë të interesuar ti depozitojnë nëpër banka dhe po ashtu kompanitë që kanë të ardhura të padeklaruara.

Do jetë një amnisti gjithpërfshirëse, për të lehtësuar maksimalisht ata që jetojnë në emigracion dhe ata që jetojnë në vendin tonë dhe janë në nevojën 30 vjeçare për të formalizuar paranë jo formale. Amnistia ndalon riciklimin e të ardhurave nga pasuritë kriminale”, tha Rama në komunikimin online.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PS, vetia vetëtransformuese e një force politike

Nga Alfred Peza Nëse në fjalimin e tij profetik të 11 qershorit 1991, Dritëro Agolli do u thoshte delegatëve të Kongresit të 10 të PPSH...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 13 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: Eriksen shokuese: Frikë në transmetim të drejtpërdrejtë. Të Presim! Kjaer miku hero. Mban në jetë Eriksenin dhe kujdeset për të...

Sot kreu i ri i PD-së, ja ku u mbështetën më shumë sfidantët

Heshtja është e vetmja “zhurmë politike” në korridoret e Partisë Demokratike, ndërkohë që sot votohet pre kreun e ri të PD-së. Si rrallherë që...

Tiranë/ Plagosën 34 vjeçarin, policia identifikon 2 vëllezërit

Tiranë Policia identifikon dhe vë në pranga njërin nga autorët e dyshuar të plagosjes me armë zjarri të një 34-vjeçari. Shpallet në kërkim vëllai i tij...

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...