E shtunë, 21 Nëntor, 2020
9 C
Tirana

“Kemi bërë testime imunologjike”, Rakacolli: Përgjigjet bëhen publike në mes të javës

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka folur në lidhje me arsyen se pse në Shqipëri, nuk janë bërë testime masive për koronavirusin.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Real Story”, Rakacolli tha se kryerja e testimeve masive nuk është politikë e mirë konservative dhe se ekspertët nuk e këshillojnë këtë gjë.

“Mua nuk më duket politikë konservative dhe nuk është mirë bërja e shumë tamponave. Pasi qëllimi në vetvete është gjetja e rastit dhe izolimi i atij që ka koronavirusin. Kjo duket shumë mirë tek shifrat e çdo vendi. Nëse futen prsh 200 veta në testime, mund të dalin vetëm 10 përqind me virus. Por me hapjen do të kemi të fuqizuar sistemin e survejancës. Do fuqizojmë survejancën e në varësi të saj do të shtohen testet. Siç e kemi thënë është epidemi me shumë ta panjohura”, tha ajo.

Lexo edhe :   Greqia shtrëngon masat si pasojë e virusit, ndryshojnë ‘rregullat’ në Kakavijë

Më tej, Rakacolli sqaroi se janë bërë testime imunologjike dhe se në mes të javës do të ketë një përgjigje për to. Megjithatë, ministrja sqaroi se siguria e këtyre testimeve nuk është 100%.

“Grupi i virologëve po shikon edhe testin imunologjik që është bërë. Është proces që po bëhet vazhdimisht dhe brenda javës do të kemi rezultate konkrete. Testet imunologjike kanë ardhur me certifikatë sigurie por siguria e tyre nuk është 100 përqind. Po bëhet eksperienca që bëhet kudo në botë, edhe në Itali, vendin që ju po citoni. Në mes të javës do kemi numrin total të personave që iu është bërë testi, do kenë edhe ata informacionin në dorë edhe publiku do të informohet”, shtoi ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...