E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

KAS-i jep vendimin e fundit: Rusia në Botëror pa flamur dhe himn

KAS në Lozanë të Zvicrës ka dhënë vendimin ditën e sotme, mbi çështjen e dopingut të Rusisë, teksa ka ulur skualifikimin e të gjithë atletëve të këtij shteti nga 4 në 2 vjet.

Megjithatë deri në vitin 2022, të gjithë atletët rusë që do paraqiten në kompetcione të ndryshme, do jenë pa asnjë flamur, uniformë apo himn të shtetit të tyre.

Periudha përfshin Lojërat Olimpike “Tokio 2021”, Lojërat Olimpike Dimërore “Pekin 2022” dhe gjithashtu Botërorin “Katar 2022”. Disa atletë rusë do të lejohen të garojnë në Lojërat Olimpike, por vetëm si neutralë dhe me kusht që ata të demonstrojnë se nuk kanë asnjë lidhje me skemën anti-doping, që përfshin agjentë të aparatit të sigurimit të shtetit rus.

Grupi i ekspertëve shkencorë në KAS vendosi unanimisht që Rusada (agjencia ruse anti-doping) nuk është në përputhje me kodin anti-doping për shkak të paaftësisë për të dorëzuar tek Wada të dhënat autentike dhe ato analitike të laboratorit të Moskës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...