E martë, 23 Shkurt, 2021
11 C
Tirana

“Ka vetëm një artikull të kopjuar”, Muka i nxjerr ‘të palarat’ zv.ministrit

Ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka, ka reaguar pas emërimit të pedagogut Oltion Rrumbullaku si zv.ministër i ri i Arsimit.

Përmes një postimi në Facebook, Muka akuzon Rrumbullakun se ka vetëm një artikull në emrin e tij, teksa shton se edhe ai rezulton të jetë i kopjuar.

Sipas Mukës, artikulli i tij është 100% kopje e librit “The Modern VAT” nga Laim P. Ebril. I vetmi ndryshim shton Muka është ndërrimi i valutës në artikull nga dollarë në lekë.

Postimi i plotë:

Oltion Rrumbullaku, Zv. Ministri i Ri i Arsimit, me vetem nje artikull 100% kopje- nderron vetem valuten nga Dollar ne Lek!

Ne databazen Google Scholar del se Oltion Rrumbullaku, i emeruar sot Zv/ Ministri i Ri i Arsimit, edhe pse eshte pedagog ne Universitetin e Tiranes, te kete vetem nje artikull “shkencor”- “VAT Threshold and Some Implications in Albania” te publikuar ne vitin 2010 ne revisten kineze “Journal of US-China Public Administration” (ISSN 1548-6591
October 2011, Vol. 8, No. 10, 1149-1155).

Nga nje kerkim i shpejt, del se pjesa me e madhe e artikullit te z. Rrumbullaku te jete 100% kopje e librit “The Modern VAT” nga Laim P. Ebril. I vetmi ndryshim, siç edhe mund te shihet ne fotot, eshte zevendesimi i Dollarit me Lek. Per me teper, z. Rrumbullaku shkruan si konkluzione perfundimet nga nje tjeter botim te Markos Abraha Gebre-Egziabher ne nje Universitet te Etiopise

Si mundet kjo qeveri te vazhdoje te tallet me shqiptaret? Kjo politike eshte vrastare per arsimin, shkencen dhe te ardhmen e vendit!

Artikull i Oltion Rrumbullaku: https://scholar.google.com/scholar…

Libri “The modern Vat”: https://books.google.ch/books…

Libri i doktoratures se z. Egziabher https://opendocs.ids.ac.uk/…/Value%20Added%20Tax%20(VAT)%20…

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha: Taksa e sheshtë 9%, çlirim për financat e sipërmarrjes shqiptare

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha shprehet se ulja e taksës nga 15 në 9%, do të çlirojë financat e sipërmarjes shqiptare. ''Ulja e taksës...

Brataj vaksinoi shoferin personal? Urgjenca Kombëtare reagon pas akuzave

Qendra Kombëtare e Urgjencës Mjekësore ka reaguar sot pas lajmit të publikuar në rrjetet sociale për vaksinimin e një shoferi të këtij institucioni. QKUM shprehet...

Detaje të reja për vdekjen e Maradonës, hetuesit përfshijnë dhe dy të dyshuar

Në hetimin për vdekjen e Diego Armando Maradonas janë përfshirë edhe dy të dyshuar të tjerë. Ata janë Nensi Forlini, ekzekutive e kompanisë së...

Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Pesë muaj nga vrasja e Vilson Çutajt dhe Klemend Pepajt në Malësi të Madhe, Prokuroria e Shkodrës ka mbyllur hetimet duke gjetur vetëm një...

Koronavirusi/ Më shumë të shëruar se të infektuar, por kurba mbetet e lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.021 raste të reja, nga 3.258 testime të...