E mërkurë, 16 Qershor, 2021
16.5 C
Tirana

“Ka tentuar të dalë nga rrjeti dhe e vranë”, detaje tronditëse për 23-vjeçaren

Pak ditë më parë, opinioni publik u trondit nga një ngjarje e rëndë ku 23-vjeçarja Evgjeni Baxho e cila u gjet pa shenja jete, në trup kishte simbole ‘të çuditshme’. Dyshimet ishin se ajo ishte pjesë e një rituali fetar që mund të jetë i panjohur në Shqipëri. Profesori Ervin Karamuça shprehet i bindur se 23-vjeçarja nga Delvina që ka ndërruar jetë disa ditë më parë, ka qenë pjesë e një rituali fetar që mund të jetë i panjohur në Shqipëri.

Fillimisht në media u raportua se e reja vdiq pas një infeksioni në dhëmballë, por më vonë dolën detaje tronditëse. Në trupin e pajetë të vajzës ishin vizatuar disa simbole me ngjyrë të kuqe. Profesori thotë se personat që merren me këto sekte, kanë gjetur terrenin e lirë për të vepruar.

“Jam i bindur që vajza i është nënshtruar një rituali të fshehtë. Alarm i madh është pasiviteti i policisë. Në raste të tjera, kemi parë viktima që kanë agjëruar dhe janë vetëflijuar.

Duhet të ngrejë alarm edhe për krimet e mëparshme. Kanë filluar ta praktikojnë në Shqipëri, se jemi të prapambetur, kanë terren të pakufishëm për të abuzuar me të rinjtë me fëmijët. Kanë penetruar persona të caktuar nëpërmjet këtyre sekteve për t’i bërë këto rite”.

Ai i cilësoi si vrasës serialë. Eksperti shtoi më tej se viktima ka tentuar të dalë nga rrjeti, dhe e kanë asgjësuar.

“Ka disa praktika që kanë të bëjnë me frekuencat e trupit, për të ndaluar procese jetike në organizëm. Këta janë vrasës serialë…E kanë sakrifikuar. Kam dyshime që viktima do ketë tentuar të dalë nga rrjeti, dhe e kanë asgjësuar”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Autogol, gola të anuluar dhe shtyllë, Franca ”gjunjëzon” Gjermaninë në Mynih

Përfundon supersfida e grupit F mes Francës dhe Gjermanisë. Gjermania e Lëv tronditet që në fillim të kampionatit europian. Skuadra e Didier Deshamps kaloi...

Pekini akuzon NATO-n për ekzagjerim të kërcënimit nga Kina

Kina ka akuzuar NATO-n se është duke shpifur për zhvillimin e saj paqësor, pasi liderët e aleancës kanë paralajmëruar për “sfida sistematike” që vijnë...

Biden shpall planin e parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm

Presidenti amerikan Joe Biden shpalli atë që ai e quajti plani i parë kombëtar për të luftuar terrorizmin e brendshëm. Në një deklaratë të martën,...

A mundet Basha të përjashtojë Berishën? Ja si përgjigjet Nishani

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Bujar Nishani deklaroi se kryetari i zgjedhur Lulzim Basha, nuk mund ta përjashtojë Sali Berishën nga grupi...

RENEA kontrolle në terren, vë me shpatulla pas murit disa persona në lokal

Forcat RENEA dhe FNSH kanë dalë sërish në terren mbrëmjen e sotme, në kuadër të aksionit për kapjen e personave të shpallur në kërkim,...