E shtunë, 6 Mars, 2021
11 C
Tirana

Johnson jep alarmin: Varianti i ri i koronavirusit është më vdekjeprurës

Kryeminsitri britanik, Boris Johnson ka deklaruar se provat e hershme sugjerojnë se varianti i koronavirusit që u shfaq në vend mund të jetë 30% më vdekjeprurës.

Të dhënat janë vlerësuar nga shkencëtarët në Grupin Këshillimor për rreziqet, i cili ka informuar qeverinë.

Megjithatë, të gjitha provat mbeten në një fazë paraprake. Studimet kanë treguar tashmë se mund të përhapet më lehtë sesa versioni tjetër i virusit, shkruan BBC.

”Përveçse përhapet më shpejt, tani duket se ka disa prova se varianti që u identifikua për herë të parë në Londër dhe në jug-lindje, mund të shoqërohet me një shkallë më të lartë të vdekshmërisë.”, tha kryeministri Johnson.

Në 24 orët e fundit u regjistruan mbi 40 mijë raste të reja me covid dhe 1401 vdekje. Këto shifra e çojnë në 3.583.907 numrin e përgjithshëm të të prekurve që nga fillimi i pandemisë dhe në 95.981 numrin total të viktimave.

Varianti i ri i koronavoirusit u shfaq në një zonë të Londrës në shtator të vitit 2020 dhe besohet se është 70% më ngjitës. Deri më tani, ky variant është përhapur në 50 vende të botës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ronaldo drejt largimit, Juventusi “piketon” ish-sulmuesin e Interit

Situata e pandemisë nuk i ka ndihmuar klubet e futbollit nga ana financiare të cilat duket se janë me humbje për shkak dhe të...

Serbia merr 500 mijë vaksina kineze/ Vuçiç: Presim dhe 13 milion të tjera

500,000 doza të tjera të vaksinës kineze “Sinofarm”, kanë mbërritur mbrëmjen e sotme në Serbi. Lajmin e ka dhënë presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një...

Fenomeni “Tirja”,/ Bushati: Ndodh kudo, në Gjermani doktori vrau 118 pacientë

Deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati e ka quajtur të turpshme faktin e fokusimit të vëmendjes ndaj rastit të sanitares së Shefqet Ndroqi, Tire...

Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për shëndetin publik

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato...

Meta: Kush nuk voton, s’ka të drejtë të ankohet për pasojat e qeverisjes

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i ka bërë thirrje shqiptarëve për të votuar masivisht në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas Metës, ai qytetar që...