E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Jeni të pakënaqur me rrogën? 5 këshilla për të negociuar për pagë më të lartë

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Të paguheni për atë që ju vleni është një pjesë e rëndësishme e çdo pune, por negocimi për një ngritje mund të jetë edhe stresues dhe i pakëndshëm. Nëse mendoni se duhet të vlerësoheni më mirë, kjo varet nga ju dhe argumenti bindës që do keni. Hulumtimi i duhur mund t’ju ndihmojë të shkoni në bisedën e përgatitur, e cila do të rrisë shanset tuaja për të paraqitur një qajse të fortë dhe të besueshme për eprorin tuaj.

Mendoni për kohën

Para se të filloni një bisedë, mendoni për fotografinë e madhe dhe atë që po ndodh në vendin tuaj të punës. Kur një kompani ka vështirësi financiare ose është në mes të një tranzicioni të madh, ndoshta nuk është koha e duhur për të kërkuar rritje rroge. Nëse shefi juaj po merret me gjëra të tilla si pushimet nga puna, një ristrukturim ose një kontroll të ndërmarrjes, do të duhet të prisni derisa gjërat të jenë zgjidhur pak.

Bëni detyrat

Pavarësisht nëse merrni një ngritje apo jo, ajo do të përcaktohet nga disa faktorë të ndryshëm. Disa do të jenë jashtë kontrollit tuaj, por bërja e hulumtimit tuaj do t’i përmirësojë shanset tuaja. Para se të filloni një bisedë për një ngritje, duhet të mbani një gisht në pulsin e vlerës tuaj të tregut. Shikoni se si pagat e tanishme krahasohen me vlerën e tregut tuaj, si po performoni në krahasim me bashkëmoshatarët tuaj, dhe çfarë është filozofia e kompensimit të kompanisë suaj.

Kuptoni perspektivën e shefit tuaj

Pasi të jeni të armatosur me të gjitha informacionet që ju nevojiten, mund të ndjeheni sikur jeni të vendosur. Por tani është koha për të parë arritjet tuaja nga perspektiva e shefit tuaj. Cilat arsye mund të duhen që shefi juaj të thotë jo për një rritje pagë? Të kuptuarit se nga vjen personi tjetër dhe cilat mund të jenë rezervat e tyre, do t’ju ndihmojnë t’i kundërshtoni. Një mënyrë për ta bërë këtë është të mendoni për pesë arsyet kryesore të shefit tuaj për të thënë jo.

Qëndroni profesionistë

Argumenti juaj duhet të jetë gjithmonë racionale, kështu që shmangni marrjen e bisedës shumë personale. Hyrja në arsyetimin e bisedimeve që ju keni zbuluar se kolegu juaj fiton më shumë se ju, nuk është një ide e mirë. Këto gjëra mund të jenë arsyeja pse dëshironi ngritje, por ato nuk janë të lidhura me punën tuaj. Ajo që duhet të bëni është t’i tregoni shefit tuaj për mënyrat se si keni kontribuar në fund të kompanisë.

Mendoni për një kohë të gjatë

Negocimi për pagën nuk shkon gjithmonë siç ishte planifikuar, dhe ju duhet të jeni të përgatitur për të trajtuar një rezultat që nuk ishte ashtu siç dëshironit. Por marrja e një “jo” nuk ka pse të jetë një humbje, dhe trajtimi i saj në mënyrën e duhur mund të krijojë themelet për një ngritje të ardhshme. Ju mund të jeni të zhgënjyer nga lajmi i keq, por gjithmonë përfundoni bisedën në një shënim pozitiv. Përforcimi i idesë që jeni i ngazëllyer për vazhdimin e shërbimit tuaj për kompaninë dhe zgjerimin e kontributeve që bëni, mund ta mbani derën e hapur për dialogun e ardhshëm. Nebi Xhomaqi / SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...

Mbrëmë u shfaq në emisionin e Luana Vjollcës, këngëtarja: Jam infektuar

Këngëtarja Manjola Nallbani ka rezultuar pozitive me koronavirus. Ajo ka qenë e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Shiko kush luan”, por ka sqaruar se...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...