E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Jeni pa punë? Gjermania në kërkim të 400 mijë punëtorëve

Kryetari i Bordit Ekzekutiv të Agjencisë Federale të Punësimit, Detlef Scheele, parashikon që së shpejti do të ketë një mungesë të punëtorëve të kualifikuar në një numër industrish. Boshllëqet mund të mbyllen vetëm me më shumë emigrantë se më parë.

Sipas tij, Gjermanisë i duhen rreth 400.000 emigrantë në vit – dhe kështu dukshëm më shumë se vitet e kaluara.

Nuk bëhet fjalë për azil, “por për imigrim të synuar për boshllëqet në tregun e punës”, tha Scheele. “Nga kujdesi dhe ajri i kondicionuar tek specialistët e logjistikës dhe akademikët: Do të ketë mungesë të punëtorëve të kualifikuar kudo”.

Lidhur me rezistencën e mundshme ndaj migrimit, shefi i agjencisë së punësimit tha: “Ju mund të ngriheni dhe të thoni: Ne nuk duam asnjë të huaj. Por nuk funksionon”.

“Fakti është: Gjermanisë po i mbarojnë punëtorët”, u shpreh Scheele. Për shkak të zhvillimit demografik, numri i punëtorëve të mundshëm në moshën profesionale tipike do të ulet me gati 150.000 këtë vit.

“Do të jetë shumë më dramatike në vitet e ardhshme”, parashikoi Scheele. “Gjermania mund ta zgjidhë problemin vetëm duke kualifikuar punëtorë të pakualifikuar dhe njerëz me punë të humbur, duke i lënë gratë punëtore që punojnë pa dashje me kohë të pjesshme të punojnë më gjatë – dhe mbi të gjitha duke sjellë emigrantë në vend”.

Burimi i lajmit: SPIEGEL. Përshtatur nga Tirana Today

Lexo edhe :   Grushti i Angela Merkelit kundër "babait" të saj politik
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...