E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

“Jam i 99-ave”/ Çfarë shkruan ‘Zëri i Amerikës’ për mësuesin 63-vjeçar

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Bilanci/ Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë humbur...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Policia e Fierit ndaloi të mërkurën një mësues të Shkollës së Mesme Artistike “Jakov Xoxa”, nën dyshimet e kryerjes së veprës penale të ngacmimit seksual. Agron Bego, 63 vjeç, u ndalua pas shfaqjes së pamjeve filmike në emisionin investigativ “Stop”, të televizionit kombëtar “Klan”, ku ai duket se ngacmonte seksualisht në mënyrë verbale një nxënëse, në mjediset e brendshme të shkollës.

Pamjet filmike të transmetuara nga emisioni investigativ, duket se paraqesin mësuesin tek bën provokime verbale seksuale ndaj nxënëses, dhe i ofron ndihmë për heqjen e mungesave në këmbim të intimitetit.

Sipas organizatave që mbrojnë fëmijët, rastet e ngacmimit seksual në shkolla vazhdojnë të jenë një dukuri shqetësuese në Shqipëri. Ato dalin në pah pas denoncimeve që bëjnë vetë prindërit, ose nga emisionet investigative.

Në fillim të muajit shkurt, Gjykata e Durrësit dënoi me burgim që varionte nga 3 deri në 6 vite, 7 adoleshentë të cilët u akuzuan një vit më parë për përdhunimin e një 13-vjeçareje në Kavajë, ngjarje që ngjalli reagime të forta në opinionin publik në Shqipëri.

Fundvitin e shkuar, Gjykata e Gjirokastrës dënoi me tre vjet e gjysmë burg një mësues, i cili u gjet fajtor për veprën penale “ngacmim seksual” të një nxënëseje në një shkollë në një zonë rurale të Delvinës.

Po në Gjykatën e Gjirokastrës, po zhvillohet një tjetër proces gjyqësor në ngarkim të një mësuesi në Tepelenë, i cili akuzohet për “vepra të turpshme me të mitur”. /VOA

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi i fundit/ Kush e ka kaluar këtë sëmundje nuk rrezikohet nga C*vid-19

Universiteti i Karolinës ka dalë në përfundimin se të mbijetuarit e etheve tropikale, rrezikohen shumë pak prej koronavirusit. Sipas këtij studimi, antitrupat që krijohen pas...

Ministrja Denaj zbulon sa do jetë paga e mjekëve

Ministrja e Ekonomisë dhe e Financave, Anila Denaj, është shprehur se me rishikimin e buxhetit do të rriten pagat për mjekët dhe infermierët. Në një...

Procesi “Hajdari” ka nevojë të rigjykohet bazuar mbi motivin e vrasjes

Nga Mero Baze Ka një ngazëllim pa kuptim, lidhur me lajmin se Prokuroria ka vendosur të thërrasë si dëshmitar në gjyqin ndaj Izet Haxhisë, Sali...

Rritja e pagave të mjekëve e infermierëve, Denaj tregon se kur do të kalojë vendimi

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj, ka deklaruar se rritja e pagës së mjekëve dhe infermierëve do të bëhet në masën 40%. E ftuar...

Iu sekuestrua makina e blinduar, reagon ish-drejtori i Policisë së Elbasanit

Ish-drejtori i Policisë së Elbasanit, Edmond Koseni, ka reaguar pas shoqërimit të djeshëm në Polici dhe sekuestrimit të makinës së blinduar. Në një prononcim për...