E shtunë, 11 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Ja vendet ku mund të blini me para një shtetësi tjetër

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Letoni – E drejta e statusit të rezidentit, kushton rreth 65 mijë euro. Ose duhet të investohet minimumi 36.000 euro në një fushë të caktuar. Ndërkohë leja e qëndrimit dhe më pas shtetësia, mund të fitohet edhe nëpërmjet blerjes së pasurive të paluajtshme, apo obligacioneve qeveritare pa interes. Letonia është një vend anëtar i Bashkimit Evropian, ndaj pasaporta e saj i mundëson zotëruesit të punojë lirshëm në të gjitha vendet anëtare të unionit.

Moldavi – Shtetësia kushton 146 mijë euro. Një shtetasi të huaj, i kërkohet një kontribut minimal i pakthyeshëm në Fondin e Investimeve Publike prej 100 mijë eurosh, plus disa tarifa administrative, që çojnë deri tek shuma e lartpërmendur. Moldavia, një ish-republikë sovjetike, është një nga vendet më të varfra në Evropë, ku papunësia është e lartë, dhe korrupsioni gjithashtu. Ky vend, preferohet zakonisht nga të gjithë biznesmenët evropianë, që kanë probleme me drejtësinë në vendin e tyre.

Turqi – Shtetësia kushton të paktën 250 mijë dollarë. Ligji turk mbi shtetësinë, që u ndryshua së fundmi në shtator 2018, ofron disa mundësi, 3 prej të cilave përfshijnë investime për një periudhë kohore të paktën 3-vjeçare. Tre opsionet kryesore janë:blerja e një prone me vlerë 250 mijë dollarë, depozitimi i shumës 500 mijë dollar në një bankë turke, dhe se treti investimi i po kësaj shume në obligacione qeveritare.

Greqi – Statusi i rezidentit, që i hap rrugë marrjes së shtetësisë greke, kushton rreth 250 mijë euro. E gjithë kjo shumë, përcaktohet të investohet në pasuritë e paluajtshme në Greqi. Por kriza e rëndë financiare që e preku Greqinë vitet e fundit, e ka bërë më pak joshës fqinjin tonë jugor.

Portugali – “Viza e Artë” kushton plot 350 mijë euro. Ndërkohë opsionet e tjera, përfshijnë një transferim prej të paktën 1 milion eurosh në një bankë portugeze, ose 350 mijë euro investime në aktivitetet kërkimore shkencore dhe teknologjike, në trashëgiminë kulturore kombëtare, në fondet e investimeve ose blerjen e pasurive të paluajtshme.

Mali i Zi – Shtetësia në fqinjin tonë verior, kushton 350 mijë euro. Për marrjen e shtetësisë malazeze, ka 2 opsione:investimi i 250 mijë eurove në një projekt zhvillimor të miratuar nga qeveria në pjesën veriore të vendit, ose një investim 450 mijë euro në një projekt në pjesën jugore të Malit të Zi, që është aktualisht edhe zona më e zhvilluar.

SHBA – Statusi i rezidentit, kushton plot 500 mijë dollarë. Dy vite pas marrjes së këtij statusi, investitorët dhe familjet e tyre, bëhen banorë të përhershëm në SHBA. Të interesuarit, mund të investojnë 500 mijë dollarë në një zonë rurale, ose në zona me papunësi të lartë në një ndërmarrje të re tregtare, për të krijuar 10 vende punë të reja me kohë të plotë.

Spanjë – “Viza e Artë”, kushton 500 mijë euro. Opsionet që ofron ligji spanjoll, parashikojnë një investim minimal prej 500 mijë eurosh në pasuri të paluajtshme, ose një investim minimal prej 1 milionë eurosh në aksione të kompanive spanjolle, ose një depozitë minimale prej 1 milionë eurosh në një bankë spanjolle.

Kanada – Shtetësia kushton 612 mijë dollarë amerikanë. Aplikantët duhet të dëshmojnë se kanë përvojën e duhur në biznes, që njëri apo dy bashkëshortët të kenë një pasuri personale neto që i tejkalon 1 milionë dollarët amerikanë, dhe të kryejë një investim prej të paktën 800 mijë dollarësh për një periudhë prej 5 vjetësh, në një nga dy programet në dispozicion.

Australia – Statusi i rezidentit kushton rreth 1.1 milionë dollarë amerikanë. Ky vend ka një program qëndrimi që mund të çojë tek shtetësia në një periudhë më afatgjatë, pra që në fund ka një kosto të konsiderueshme.

Britani e Madhe – Marrja e një vize kushton 2.57 milionë dollarë. Sipas ligjit, aplikantët duhet të jenë të paktën 18 vjeç, dhe të vijnë nga jashtë Zonës Ekonomike Evropiane (ZEE) dhe Zvicrës. Opsionet e tjera, janë një investim prej 2 milionë dollarësh në ekonominë britanike në obligacionet qeveritare, dhe aksione në kompanitë tregtare. Aplikantët mund të aplikojnë për nënshtetësinë britanike, pasi të kenë jetuar 6 vjet në këtë vend./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...