E martë, 26 Maj, 2020
16 C
Tirana

Ja cila është kartëmonedha më e falsifikuar në Shqipëri

Më të lexuarat

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

“Do shihni një tjetër president”, Meta bën lëvizjen e radhës

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka kthyer në Kuvend ligjin për ‘Turizmin Detar’. Në arsyetimin e tij, Meta thotë se ligji ka fjalë dhe...

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

“Kemi frikë të dalim”, Berisha: Policia po fsheh ngjarjen në Bulqizë

Banorët në Bulqizë janë tmerruar mbrëmjen e djeshme nga breshëria e kallashnikovit. Denoncimin e bën një qytetar në adresë të ish-kryeministrit Sali Berisha. Sipas qytetarit...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Përfundon takimi Yuri Kim-Basha/ Ambasadorja u vendos ultimatum politikanëve shqiptarë

Sapo ka përfunduar takimi mes Ambasadores së SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kim u ka vendosur ultimatum politikanëve shqiptarë...

Meta dekreton 3 ligje të qeverisë për mjedisin dhe pyjet

Presidenti Meta ka dekretuar ditën e sotme shpalljen e tre ligjeve. Bëhet fjalë për: Ligjin nr. 52/2020 “Për disa ndryshime në ligjin nr. 10 448,...

Njihuni me 7 “ekspertët” që firmosën për prishjen e Teatrit Kombëtar

Dy vite më parë kur bashkia e qeveria sapo kishin nisur procedurat për prishjen e Teatrit Kombëtar, Ministria e Kulturës, që asokohej drejtohej nga...

Në Shqipëri sikundër në çdo vend tjetër, frika ekziston për falsifikimin e kartëmonedhave. Në jo pak raste, abuzuesit ia kanë dalë që t’ia hedhin kollaj pa u pikasur. Ata të cilët merren me këtë ‘lloj pune’, janë mjeshtër të qarkullimit të lekut. Por a e dini se kush është kartëmonedha më e falsifikuar në vend?!

2 000 lekëshi rezulton të jetë kartëmonedha që është falsifikuar më shpesh gjatë vitit 2019. Sipas raportit të Bankës së Shqipërisë, falsifikatorët kanë qenë më të prirur për të manipuluar pikërisht këtë kartëmonedhë, për arsye të ndryshme.

Pas 2 000 lekëshit, kartëmonedhat e tjera më të falfisikuara janë prerja 500 lekë dhe ajo 1 000 lekë, ndërsa ka më pak raportime për kartëmonedhën 5 000 lekë. Sa i përket monedhave, më e falsifikueshme është ajo e prerjes 50 lekë.

Lexo edhe :   11 javë me Covid – 19

Sipas BSH, në 2019 janë zbuluar në treg 318 kartëmonedha 2000 lekë të falsifikuara, pasuar nga prerja 500 lekë me 125 copë false.

Janë gjetur 117 kartëmonedha të falsifikuara të prerjes 1 000 lekë si edhe 99 kartëmonedha të prerjes 5 000 lekë, shkruan ‘abcnews.al’. Ka patur të paktën 16 raste të konstatuara nga BSH të falsifikimit të kartëmonedhave 200 lekëshe.

Në total, BSH raporton për një rritje me 16 për qind të rasteve të falsifikimit të kartëmonedhave gjatë 2019.

Falsifikatorët i qarkullojnë ngado lekët, e në shumë karburante janë publikuar imazhet e abuzuesve falë kamerave të sigurisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Samiti i G7-ës “do të zhvillohet në Shtëpinë e Bardhë”

Samiti i liderëve të shtatë shteteve më të industrializuara në botë do të zhvillohet “në fund të muajit qershor” në Shtëpinë e Bardhë, në...

Rusi/ Rrëzohet helikopteri ushtarak, humbin jetën 4 persona

Një helikopter i ushtrisë ruse është rrëzuar pranë një fushe aviacioni në rajonin lindor të Chukotka-s. Për pasojë kanë humbur jetën 4 persona. Ministria e Mbrojtjes...

Skandali/ Pesticide të ndaluara e të rrezikshme për mishin, sallamin e frutat

Kamera e fshehtë e emisionit “Stop” sjell me zë dhe figurë se si përdoren pesticidet e ndaluara e të dëmshme për shëndetin në spërkatjen...

”Këtu ka interesa personale”/ Renato Mekolli: Do largohem nga Shqipëria (VIDEO)

Shefi i njohur i kuzhinës, Renato Mekolli, në një intervistë në ‘Ilva Now’, u shpreh i shqetësuar për gjendjen në të cilën ndodhemi. Ai...
WhatsApp KONTAKTO TT