E premte, 23 Korrik, 2021
28.5 C
Tirana

Italia “infekton” Zvicrën/ Rritet numri i viktimave nga koronavirusi

Italia, e cila është shndërruar në një nga “vatrat” e koronavirusit në Evropë, thuhet se ka “infektuar” një pjesë të Zvicrës.

Lajmin e mësipërm e ka konfirmuar Ministria e Shëndetësisë së Zvicrës e cila thekson se situata më e rëndë paraqitet në territorin që është në kufi me Italinë.

Raportohet se numri i viktimave në Zvicër ka shkuar në 56, ndërsa rezultojnë të infektuar me mijëra persona.

Brenda 24 orësh thuhet se janë shënuar 1200 raste të reja me COVID-19.

Autoritetet kanë saktësuar se kanë marrë masa dhe janë ndaluar tubimet publike, po ashtu është vendosur që njerëzit të mbajnë distanca, ndërsa janë marrë edhe vendime për gjoba ndaj të gjithë atyre që nuk respektojnë rregullat qeveritare.

Kujtojmë se disa nga shtetet që kanë pësuar humbjet më të shumta në njerëz si pasojë e koronavirusit janë: Italia, Kina, Irani dhe Spanja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Indi/ Reshjet e shirave dhe rrëshqitjet e dheut, 14 persona kanë humbur jetën

Sfidat e gazetarëve në zonat me kriminalitet të lartë në Shqipëri

Disa zona me kriminalitet të lartë në Shqipëri përbëjnë një sfidë për raportimin e lajmeve. Gazetarët thonë se shpesh ndihen të pambrojtur nga grupet...

Për të tretën herë, zbulohet kokainë në kontejnerët e ”Alba Exotic Fruit”

Pasditen e sotme, në Portin e Durrësit janë sekuestruar 6.5 kg lëndë narkotike, e dyshuar kokainë. Në kuadër të operacionit policor të koduar ''Rada'',...

Aksident në Divjakë, motori përplas për vdekje 85-vjeçarin

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është regjisruar pasditen e sotme në vendin e njohur si Kthesa e Gungasit, në aksin rrugor...

Euro nuk ndal rënien, në treg ka shumë valutë nga turistët dhe hyrjet informale

Monedha e përbashkët ka shënuar rënie të vazhdueshme në tregun e brendshëm gjatë ditëve të fundit. Të premten, një euro u këmbye me 122.19...

BE-ja përsërit thirrjen kundër mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

Duke reaguar ndaj vendimit të përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë, që mohimi i gjenocidit të jetë vepër e dënueshme, Bashkimi Evropian ka...