E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Italia ashpërson masat për Krishtlindje, për të shmangur valën e tretë

Autoritetet në Itali po shqyrtojnë mundësinë për shtrëngimin e masave, pasi situata u ka dalë jashtë kontrollit. Italia po konsideron vendosjen e kufizimeve më të rrepta gjatë festave të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri.

Pas lehtësimit të disa prej masave, të dielën turma të njerëzve u dyndën në dyqane dhe qendra tregtare. Duke parë kurbën në rritje të të infektuarve, autoritetet janë të shqetësuar se në muajin janar mund të ketë rritje të rasteve.

Më 13 dhjetor, Italia raportoi 484 vdekje si pasojë e virusit. Të shtunën, ky vend tejkaloi Britaninë e Madhe, si vendi evropian me numrin më të lartë të vdekjeve.

Qeveria mund të vendosë masat nën të ashtëquajturat rregulla bllokimi “të zonës së kuqe” nga 24 dhjetori deri të paktën 2 janar, duke zgjatur orën policore gjatë natës.

Më tej duke ndaluar lëvizjen jo-thelbësore dhe mbylljen e dyqaneve, bareve dhe restoranteve gjatë fundjavave dhe pushimeve, me përjashtim të atyre që shesin mallra thelbësore, raportuan mediat italiane.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...