E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur javët e fundit. Personat nën moshën 60 vjeç që kanë marrë dozën e parë të AstraZeneca do të kenë dozën e dytë Pfizer ose Moderna.

AstraZeneca do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç“, tha Gjenerali Francesco Paolo Figliuolo, duke shpjeguar se “aktualisht kemi një audiencë prej rreth 3.5 milion mbi 60-të. Dozat e dyta nën 60 do të kryhen me vaksinat mRna.

Në kontekstin e ndryshuar epidemiologjik, CTS në dialog të ngushtë me Komisionin Teknik Shkencor të AIFA dhe me institucionet e tjera shëndetësore, e ka konsideruar të përshtatshme për të rivlerësuar indikacionet për përdorimin e vaksinës AstraZeneca, shkruan Adnkronos.

Skenari epidemiologjik ka ndryshuar, marrëdhënia midis përfitimeve dhe rreziqeve të mundshme ndryshon jo vetëm sipas moshës së njerëzve.

Pas një vlerësimi jashtëzakonisht të saktë, skrupuloz dhe të përpiktë, CTS ka rekomanduar qartë në lidhje me dozat e para për të rezervuar vaksinën AstraZeneca për ata që janë nga mosha 60 vjeç e lart, shpjegoi koordinatori i CTS, Franco Locatelli.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kroacia i dhuron Shqipërisë 20 mijë vaksina të AstraZeneca-s

Bashkia merr pronësinë e Teatrit/ Budina: Meta dhe Basha të mos heshtin

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, ka protestuar ndaj vendimit të qeverisë për t’i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Regjisori...

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...