E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Ismail Kadare nderohet me çmimin e madh

Me anë të një postimi në Twitter, selia diplomatike e SHBA, ka njoftuar se shkrimtarit Kadare do t’i jepet Çmimi Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë. Për shkak të situatës së rënduar me pandeminë, ceremonia e dorëzimit të çmimit do të mbahet virtualisht.

Çmimi Ndërkombëtar Neustadt për Letërsinë është një vlerësim që bëhet një herë në dy vite, dhe sponsorizohet nga Universiteti i Oklahomës dhe botimi i tij ndërkombëtar “World Literature Today”.

Çmimi Neustadt gëzon respekt të lartë në komunitetin e letërsisë për vlerësimin e krijimtarisë së shkëlqyer. Ky çmim shpesh quhet “Nobeli amerikan” për shkak të reputacionit të krijuar, duke i paraprirë përzgjedhjes së përvitshme të Akademisë Suedeze.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...