E hënë, 6 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

Ismail Kadare

Vajza e Ismail Kadaresë zgjidhet zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB

Besiana Kadare, vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare është emëruar zëvendës presidente në sesionin e 75-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të...

Komenti i Kadaresë për Teatrin

Ismail Kadare, një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, është treguar pasiv lidhur me çështjen e Teatrit. Në një reagim për televizionin TV7 në Prishtinë, Kadare...

84-vjetori i lindjes/ ‘Dhurata’ e Akademisë së Shkencave për Ismail Kadarenë

Kreu i Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi ka ripropozuar emrin e shkrimtarit Ismail Kadare për çmimin Nobel. Në 84-vjetorin e lindjes së Kadaresë, Gjinushi i...

Urimi i presidentit Meta për 84 vjetorin e lindjes së Ismail Kadaresë

Sot është 84 vjetori i shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Me rastin e ditëlindjes së tij, presidenti Ilir Meta i ka dedikuar një...

“Pafajësia” intelektuale në këtë dhe atë kohë

Nga: Ben Andoni Është një pyetje që të vjen shpesh ndërmend, sidomos kur ndryshojnë qeveritë por më së shumti ndodh në kohën e ndryshimit të...

Macron i jep titullin e lartë shtetëror shkrimtarit Ismail Kadare

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka vlerësuar shkrimtarin shqiptar, Ismail Kadare me titullin e lartë shtetëror “Oficer i Madh i Legjionit të Nderit”. Gazeta franceze...

Sot ceremonia në Korenë e Jugut/ Kadare nderohet me Çmimin Pak Kyongni 2019

Shkrimtari Ismail Kadare u nderua sot me Çmimin Pak Kyongni 2019. Ceremonia për dhënien e këtij çmimi u zhvillua sot, në Qendrën Kulturore Toji...

“Financial Times” portret për Ismail Kadarenë

Nëpër stendat e trotuareve, në tregun e së dielës të librave, në Nju Delhi, një librashitës ishte gjeni për të klasifikuar librat e përdorur...

Ismail Kadare fiton çmimin e rëndësishëm në Korenë e Jugut

Shkrimtari i mirënjohur shqiptar Ismail Kadare na ka bërë edhe njëherë krenarë duke marrë një çmim të rëndësishëm në Korenë e Jugut. Ai është...

Ismail Kadare fiton “Nobelin” amerikan. Ja shuma që do marrë

Ismail Kadare ka fituar çmimin ndërkombëtar të Letërsisë “Neustad 2020”. Çmimi “Neustad” konsiderohet si NOBELI amerikan, dhe jepet një herë në dy vite. Revista...

Të fundit

Moti për nesër/ Reshje të dobëta në të gjitha qarqet

Sot pasdite (e hënë, dt. 06) dhe nesër (e martë, dt. 07) priten reshje të dobëta në të gjithë qarqet. Në zona të kufizuara të...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama i implikuar në idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi? Meta flet troç

Presidenti Meta shprehu haptazi qëndrimin se është kundër planit për rishikimin e kufirit Kosovë-Serbi. I pyetur mbi deklaratën e ish-këshilltarit të Trump, John Bolton...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Denoncimi i Bashës për bazën ushtarake në Sarandë, Meta tregon hapin që do ndërmarrë

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, ka komentuar denoncimin e kreut të PD-së, Lulzim Basha se në sekret të plotë qeveria po u jep oligarkëve...