E diel, 24 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Irani mbyll shkollat për shkak të koronavirusit

Irani i ka mbyllur të gjitha shkollat dhe ka ndërmarrë një varg masash, për të luftuar shpërthimin e koronavirusit.

Ministri i Shëndetësisë, Saeed Namaki, tha në një konferencë për media se të gjitha shkollat dhe universitetet do të mbeten të mbyllura deri më 20 mars.

Ai po ashtu njoftoi për ngritjen e pikave të kontrollit, për të kufizuar udhëtimet midis qyteteve të mëdha.

“Njerëzit nuk duhet ta konsiderojnë këtë si mundësi për të udhëtuar. Ata duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe t’i marrin seriozisht paralajmërimet tona”, tha Namaki.

Këto masa vijnë pasi autoritetet kanë njoftuar se numri i njerëzve të vdekur në Iran nga COVID-19 – sëmundje që shkakton koronavirusi – ka arritur në 107.

Në total, 3,153 njerëz janë të infektuar në Iran.

Koronavirusi është gjetur pothuajse në të gjitha provincat e Iranit, tha të mërkurën presidenti i këtij vendi, Hassan Rohani.

Shumë ekspertë druajnë se numri i vërtetë i të vdekurve dhe të infektuarve në Iran mund të jetë shumë më i lartë.

Falja e Xhumasë këtë javë është anuluar në të gjitha provincat e Iranit, për shkak të koronavirusit.

Koronavirusi e ka origjinën në Kinë, ku rastet e para janë shfaqur në dhjetor të vitit të kaluar.

Që atëherë, ai është përhapur në më shumë se 60 vende të botës.

COVID-19 ka vrarë më shumë se 3,000 njerëz dhe ka infektuar dhjetëra mijëra të tjerë, kryesisht në Kinë. /Rel

Lexo edhe :   Kina miraton një ligj të ri: Stop mësimit intensiv pas shkollës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...