E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Inspektime online në biznese/ Hajdari: Do ulet korrupsioni

Lezha është qarku i parë ku inspektimet në biznese do të bëhen online. Inspektorati Qendror ka trajnuar inspektorët e drejtorive rajonale dhe ata vendore duke synuar që të shtrihet më pas në të gjithë vendin.

Nga qyteti verior, kreu i Inspektoriatit Qendror, Shkëlqim Hajdari tha se përmes këtyre inspektimeve, synohet që të ulet korrupsioni dhe barra ndaj bizneseve.

Sipas Hajdarit, Shqipëria do t’i kryejë inspektimet online, si në nivel kombëtar, ashtu në atë lokal, teksa shtoi se me anë të këtij procesi, do të rritet edhe profesionalizmi i inspektorëve.

Ndër të tjera, Hajdari u shpreh se nëpërmjet inspektimeve online, synohet zhvillimi dhe formalizmi i biznesit, e jo penalizimi i tyre.

Shkëlqim Hajdari: ”Shqipëria do t’i kryejë inspektimet online, qoftë në nivel kombëtar, qoftë në nivel lokal. Kjo është një arritje e madhe sepse do uli në maksimum korrupsionin ndaj biznesit, barrën ndaj biznesit dhe do të rrisë profesionalizmin e inspektorëve. Ne synojmë të përmirësojmë klimën e bzinesit, të ulim barren ndaj tyre. Nëpërmjet inspektimeve tona biznesi të rofmalizohet, të zhvillohet dhe jo të penalizohet.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...