E mërkurë, 12 Gusht, 2020
24 C
Tirana

Indi, thirrje për bojkot të mallrave kineze

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Në Indi, ndjenjat anti-kineze janë përshkallëzuar ndjeshëm pasi dhuna më e ashpër në 50 vjet mes rivalëve aziatikë përgjatë kufirit të tyre të debatueshëm, çoi në një përballje ushtarake.

Kriza pritet të ndikojë në marrëdhëniet tregtare mes dy vendeve më të mëdha të Azisë pasi qeveria indiane po shqyrton masat për t’i bërë presion Pekinit. Por India ka një fuqi të kufizuar ndaj ekonomisë më të madhe të Kinës.

Skenat e protestuesve që iu vunë zjarrin mallrave kineze dhe thirrjet për tëbojkotuar produktet kineze kanë rezonuar në të gjithë Indinë pasi 20 ushtarë indianë u vranë në mes të qershorit në një përleshje me trupat kineze.

Në hakmarrjen e saj më të fortë kundër Pekinit, qeveria e Nju Delhit ka ndaluar 59 aplikacione kryesisht kineze, siç është më popullori, TikTok.

Masa do të dëmtojë qasjen e miliona të rinjëve indianë tek kompanitë kineze.

Një organizatë e shquar tregtare indiane u ka bërë thirrje dyqaneve të zëvendësojnë një sërë mallrash kineze në raftet e tyre, gjatë 18 muajve të ardhshëm.

“Brenda këtij afati kohor, ne kemi vendosur objektivin për të zvogëluar importet nga Kina në masën 13 miliardë dollarë”, thotë Praveen Khandelwal, sekretar i përgjithshëm i Konfederatës së Tregtarëve Indianë.

Ndjenjat anti-kineze që po zjenin që nga pandemia e koronavirusit, janë ndezur në Indi pasi mosmarrëveshjet territoriale nxitën një përballje ushtarake.

Por mund të mos jetë e lehtë për Nju Delhin të mënjanojë veten nga partneri i saj i dytë më i madh tregtar.

Mallrat e prodhuara nga kinezët janë kudo – nga lodrat që prindërit blejnë për fëmijët e deri tek telefonat inteligjentë në duart e shumicës së të rriturve.

“Do të më duhet të heq rreth 40 deri 50 përqind të furnizimeve nëse duhet të mbaj vetëm mallra indiane”, thotë Sahil Sharma.

Lexo edhe :   Bojkoti i kampionatit/ Klubet e Superiores letër Ramës, 4 kërkesat e tyre
Lexo edhe :   Bojkoti i kampionatit/ Klubet e Superiores letër Ramës, 4 kërkesat e tyre

Industritë më të mëdha të Indisë, si ajo e makinave, elektronike dhe farmaceutike, gjithashtu varen shumë nga komponentët kinezë.

Analistët thonë se gjetja e furnitorëve alternativë do të ishte e vështirë.

“E gjithë kjo po vjen në një kohë të gabuar sepse industria nuk është në gjendje të mëkëmbet pas pandemisë.

Nëse mbi problemin që ata kanë, fillojnë të përballen me kufizime të furnizimit, atëherë industria indiane nuk do të mëkëmbet kurrë nga tronditja që ka marrë tani”, thotë Biswajit Dhar në Universitetin Jawaharlal Nehru.

Sidoqoftë, India po kërkon të zvogëlojë varësinë nga Kina.

Kompanive hekurudhore dhe të sektorit publik u është kërkuar të mos japin kontrata të reja për kompanitë kineze. Po bëhen përpjekje për të rritur prodhimin e brendshëm. Por procesi do të jetë i ngadaltë.

“Mund të presim që diçka të ndryshojë në planin afatmesëm, por jo detyrimisht në planin afatshkurtër”, thotë Biswajit Dhar.

Konsumatorët pajtohen. Ata thonë se mund të heqin dorë nga produktet kineze vetëm kur të kenë një zgjedhje.

“Është mirë të mbështetesh në forcat e tua dhe në se të gjithë kanë mendimin se nuk duhet të përdorim mallra kineze, mirë është. Por a do të ndihmojë? Jo. Ti përdorim dhe të ndërtojmë një opsion paralel gati, atëherë mund ti hedhim mallrat kineze në një dekadë”, thotë Pankaj Kitchlu banor i Nju Delhit.

Protestat si këto të shoqëruara me mosmarrëveshjet te vazhdueshme kufitare, mund të dëmtojnë marrëdhëniet tregtare 90 miliardë dollarëshe mes vendeve më të mëdha të Azisë. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

“Nuk ia uroj as armikut”, Veliaj flet për herë të parë pas shërimit nga virusi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është ritkthyer sot në zyrën e tij, pasi u shërua nga koronavirusi. Në një prononcim për News24, Veliaj...

Mustafa flet për videon e inskenimit të varrimit të tij: Motrës gati i ra të fikët

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka komentuar videomontazhin e publikuar pak kohë më parë në rrjetet sociale, ku duket se ai ka vdekur dhe...