E diel, 22 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Incidenti tek Qytet Studenti, Basha: Show mediatik, punonjësja ishte e urdhëruar

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Asnjë shenjë përmirësimi nga virusi/ 13 viktima, nami me të infektuarit

Vijon me ritme të larta numri i të prekurve, e po kështu edhe pacientëve që kanë humbur jetën si pasojë e pandemisë. Në 24 orët...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Kryemadhi: Garoj për t’u rikonfirmuar. Ja kush ‘ma mblodhi’ për maskën

Gjatë mesditës së sotme, Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në votimet që po zhvillohen brenda partisë, për zgjedhjet e kryetarit të ri dhe delegatëve. Monika...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e ka quajtur skandaloz incidentin e ndodhur një ditë më parë në Qytet Studenti, ku ai nuk u lejua të takohej me studentët, teksa u denoncua nga Bashkia e Tiranës se kishte dhunuar punonjësen dhe ishte futur pa leje në godinë.

Kryedemokrati Basha tha se ishte ftuar nga vetë studentët për një takim në godinë, për të parë e dëgjuar nga afër shqetësimet e tyre, por sipas tij, një punonjëse e urdhëruar dhe terrorizuar nga kryebashkiaku Erion Veliaj dhe kryeministri Edi Rama, tentoi ta ndalojë që të futej brenda godinës.

Në një lidhje të drejtpërdrejt për televizionin “Neës 24”, ai e cilësoi incidentin si një “show mediatik”, teksa paralajmëroi se të gjithë ata që terrorizojnë punonjësit do të mbajnë përgjegjësi dhe asgjë nuk do të harrohet dhe as do të falet.

Intervista:

Cili është komenti juaj për incidentin në Qytetin Studenti?

Basha: Unë mendoj se shqiptarët e kuptojnë që kjo nuk është një ngjarje e veçuar apo një incident. Ky është tregues i zgjedhjes, i vendimeve, me të cilët përballen shqiptarët çdo ditë dhe vendimeve të mëdha që duhet të marrin. Unë kam muaj që udhëtoj në vend, dëgjoj shqiptarë të zakonshëm, dëgjoj problemet e hallet e tyre, diku me kamera e diku pa kamera. Dëgjoj zhgënjimet e tyre, shpresat e tyre, sepse në fund të fundit e konsideroj këtë si një detyrë kryesore të një politikani, të një njeriu që merr përsipër misionin t’i shërbejë popullit. Në radhë të parë duhet ti dëgjosh. Ka nga ata që pajtohem me mua, ka nga ata që nuk pajtohen me mua. Kam dëgjuar kritika edhe për opozitën dhe për Partinë Demokratike. I kam dëgjuar dhe shpesh herë kam mësuar prej tyre. Kjo është pjesë shumë e rëndësishme mendoj e një përqasje realiste ndaj probleme të thella të vendit, sepse vendi është në një krizë shumë të thellë, dhe fillon duke i dëgjuar njerëzit. Po si dëgjove nuk mund ti kuptosh, nuk mund të luftosh të zgjidhesh problemet dhe nevojat e tyre. Kjo ishte arsyeja se pse isha në konvikt.

Duhet të kishe marrë leje?

Vetëm rregullore nuk ka, sepse sipas rregullores nuk duhet të ndodhnin, por ndodhin se aty fshihen përfitues të drejtpërdrejtë të lidhur me bashkinë. Aty ka dhe veprimtari të paligjshme, për të cilat janë në dijeni edhe autoritetet, por tolerohen, sepse kudo ku ka zarar, mbrapa ka një zyrtar që përfiton. Unë isha ftuar nga disa studentë, për të dëgjuar shqetësimet e tyre. U futa në njërën prej dhomave për të parë shqetësimet e tyre. I ftohti ishte i papërballueshëm, veçanërisht në atë godinë, por edhe te të tjerat. Kjo është rruga që kam zgjedhur unë, të dëgjoj shqiptarët dhe t’iu bëj një përfaqësim dinjitoz halleve të tyre. U takova me një përfaqësuese të godinës, që ishte qartësisht e urdhëruar nga dikush tjetër të më ndalonte. Edhe aty ku kam shkuar gjatë tërmetit, përfaqësuesit e pushtetit diskriminonin familjet, pse kanë pranuar Lulzim Bashën, edhe kur isha aty për të carë ndonjë hall e për t’i ndihmuar sadopak. Ata iu bënin presion familjeve, e kemi me raste konkrete të dokumentuar. Kështu ka degjeneruar qeverisja. Shqiptarët i trajton si skllevër. Kjo nuk është një situatë që meritojnë shqiptarët. Ju bëj thirrje të gjithë atyre që kanë qenë pas ngjarjes së djeshme, së pari i them çdo shqiptari që askush s’do më pengojë për të dëgjuar hallet tuaja.

Lexo edhe :   Të vdekurit imagjinar nga Covidi, nuk e fshehin dot kasetën e Krushës
Lexo edhe :   Përse Lulzim Basha ka mbetur pa aleatë në betejën për të shkuarën e tij

Bashkia ju akuzon për dhunë…

Po lëri ato, janë mashtrime të një mashtruesi patologjik. E patë vetë videon. Rruga që ka zgjedhur mashtruesi, ka mbaruar. Është shoë mediatik. Autori i këtyre mashtrimeve është pseudo-kryebashkiaku i Tiranës dhe Edi Rama. Ne do vijojmë të dëgjojmë njerëzit, të prekim hallet e tyre dhe të mundohemi t’iu japim zgjidhje. Nëse vazhdojmë kështu si jemi deri sot, kriza do rëndohet keq e më keq. Nuk ka asnjë shpresë, që gjërat të bëhen mirë krejt papritur. Unë po përpiqem të sjell një model të ri, të të dëgjuarit të njerëzve. Detyra jonë e parë është të jemi me njerëzit. I them çdo shqiptari, që pajtohet apo jo me mua, unë do bëj gjithçka që t’i dëgjoj. Ndërsa, këtyre që bëjnë skena të tilla, jo asaj zonjës së shkretë në fjalë, që ishte terrorizuar, iu them t’i vënë gishtin kokës dhe çdo punonjësi të ligjit, nga policët te nëpunësit, të çlirohen nga frika, se çdo intimidim apo kërcënim për t’i përdorur, do të ketë përgjigje më të merituar me ardhjen e PD në pushtet. Terrorizuesit e punonjësve do të mbajnë përgjegjësi, asgjë nuk do të harrohet dhe as do të falet.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Po fshehim vdekjet? Kapërcim i çdo kufiri, politikë me lajme të rreme

Pas akuzave të kryedemokratit Basha, sa i takon fshehjes së numrit të viktimave si pasojë e COVID-19, kryeministri Rama tha se ndjehet i keqardhur...

Basha nuk i ndahet Ramës: Tu deshën dy ditë për të manipuluar faktet

Në kohën kur edhe pak minuta na ndajnë nga deklarata publike e Ramës, sa i takon numrit të pacientëve të vdekur dhe fshehjes së...

E frikshme/Policia futet me armë në fushën e lojës, lojtarët të frikësuar

Një situatë ka dalë jashtë kontrollit në fushën e blertë. Deri këtu nuk ka asgjë për tu surprizuar, por kur ndërhyn policia me armë...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Dokumenti/ Publikohet fletëarresti i Gjykatës Speciale për Thaçin

Gjykatësi i procedurës paraprake i Dhomave të Specializuara Nicolas Guillou, pas konfirmimit të aktakuzës për ish-presidentin Hashim Thaçi, ka lëshuar edhe fletarrestimin për të. Në...