E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
17 C
Tirana

Imzot Frendo: Mëkat pasurimi nga tërmeti, mos rrisni çmimet

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Besimtarët e krishterë në të gjithë botën kremtojnë Krishtlindjen. Besimtarët shkëmbyen urime për më shumë paqe, lumturi dhe harmoni. Në Tiranë kulmoi në mesnatë me meshën që u mbajt në katedralen e “Shën Palit”. Qindra besimtarë iu drejtuan katedrales duke u lutur për paqe, mbarësi e dashuri. Mesha u kremtua nga Arqipeshkvi Imzot George Frendo, i cili uroi besimtarët katolikë për më shumë paqe, dashuri dhe mirësi.

Në fjalën e tij, ai theksin e vendosi te solidariteti që treguan shqiptarët për të prekurit pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit. Ai tha se shqiptarët e kanë të shkruar në ballë dhe në zemër solidaritetin. Por, ai kishte edhe një apel për të gjithë ata që po përfitojnë nga ky moment tragjedie. Mesazhi vinte në drejtim të të gjithë atyre që abuzojnë duke rritur çmimet e qirave për banesat.

“Çfarë po ndodh në këtë orë në kishat që janë plot me njerëz? Zakonisht në këtë orë njerëzit janë në gjumë, apo disa të rinj në diskotekë, çfarë po ndodh që këta njerëz drejtohej drejt kishës? Kanë dëgjuar fjalën e engjëjve. Festa e Krishtlindjes është festa e plotë e solidaritetit. Solidar me ata që për shkak të tërmetit të 26 nëntorit kanë humbur gjithçka dhe kanë mbetur pa shtëpi. Jezusi që sot na mëson se çfarë do të thotë solidaritet, gëzohet duke parë solidaritetin që populli shqiptar ka treguar ndaj personave të prekur nga tërmeti. Vëllezërit dhe motrat shqiptare kanë treguar solidaritet dhe shumë u janë afruar personave që kanë mbetur pa shtëpi.

Solidariteti bën pjesë te ADN-ja shqiptare, e kanë të shkruar në ballin dhe zemrën e tyre. Sa bukur kjo shoqëri, dëshmoi këtë solidaritet të jashtëzakonshëm, por kam një pyetje. A jemi të gjithë duke treguar këtë solidaritet ndaj viktimave të këtyre tragjedie? Jo, jam ndjerë shumë i zhgënjyer që dëgjova se ka disa që po abuzojnë, që kanë rritur qiratë, dhe për kë? Për njerëz që në këtë fatkeqësi kërkojnë një vendstrehim, po rrisnin çmimet e materiale që duhen për ndërtimet, është mëkat i madh, të përfitojnë nga kjo tragjedi për të fituar. U drejtohem atyre që po pasurohen dhe korruptojnë në sajë të tërmetit. U drejtohem me fjalët; qani dhe vajtoni për të këqijat që do vijnë mbi ju”, tha ai.

Në përfundim të meshës besimtarët uruan njëri-tjetrin për sa më shumë mirësi dhe begati.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fëmijët e kanë braktisur/ Shqiptari i Kosovës kujdeset për të moshuarën serbe

Blagica Diçiç, 92 vjeçe dhe me shëndet të dobët, është e vetmja banore e një fshati të largët të pakicës serbe etnike në malet...

Venecia ”shuplakë” qeverisë: Ndryshimet në kodin zgjedhor të nxituara

Komisioni i Venecias i ka dërguar palëve politike, opinionin paraprak për ndryshimet kushtetuese dhe në Kodin Zgjedhor. Në përmbledhje Komisioni i Venecias ka gjetur se:...

Festoi me fanellën e Maradonës, dënohet Lionel Mesi

Leo Mesi është dënuar me 600 euro gjobë për festimin e golit ndaj Osasunës në kampionat, me bluzën e Maradonës. Pas ndarjes nga jeta të...

Putin urdhëron vaksinimin e popullsisë ruse duke filluar nga java e ardhshme

Presidenti rus, Vladimir Putin ka urdhëruar që vaksinimi masiv kundër Covid-19, të fillojë javën e ardhshme për popullsinë vendase. Të parët të cilët do...

Rritet numri i viktimave nga Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit

Kurba e Covid-19, ka shënuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 705 persona rezultuan...