E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

I zhgënjyer nga rezultati i zgjedhjeve, kryeministri rumun jep dorëheqjen

Kryeministri i Rumanisë, Ludovic Orban ka dhënë dorëheqjen pas një humbje të ngushtë zgjedhore ndaj populistëve.

Orban, lideri i qendrës së djathtë i Partisë Nacionale-Liberale, lajmëroi dorëheqjen e tij pas zhgënjimit që pësoi në zgjedhje.

Që prej ditës së dielë kur edhe u votua, janë numëruar rreth 95% të votave, prej të cilave Social Demokratët kanë marrë 30% të votave, teorikisht të pamjaftueshme për të marrë pushtetin.

Ludovic Orban tha se bisedimet për koalicion me social-demokratët nuk do të zhvilloheshin, por nuk dha një shpjegim të qartë se si partia e tij shpresonte të arrinte një shumicë të re qeverisëse në parlamentin dydhomësh me 465 vende.

Orban ka qenë në krye të qeverisë për pak më shumë se një vit, dhe është një nga pesë kryeministrat që Rumania ka pasur në kaq vite.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...