E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

“I dinim miq”, Erdogan revoltohet me BE: Vëllezërit tanë ikin nga bombat, ne i strehojmë

Më të lexuarat

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan, gjatë fjalës së tij në takimin e Këshillit Botëror të Biznesit, deklaroi se drejt Turqisë janë shkrepur mbi 700 mortaja.

Sipas Anadolu Agency, Erdogan u shpreh se: “Kemi 18 martirë dhe rreth 200 të plagosur”.

“Në historinë tonë të luftës rreth 40 vjeçare me terrorizmin përjetuam shumë ngjarje. Ishim dëshmitarë të lojërave të ndryshme nga vendet që i dinim si aleatë dhe miq”, tha Erdoğan.

Pak ditë më parë, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj, duke eliminuar elementet terroriste dhe për të garantuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë.

“Prej kur organizatat terroriste mbrohen kundër një anëtari të NATO-s ? Vëllezërit tanë arabë në Siri ikën nga bombat fuçi. Tani ne i strehojmë ato, këtë e bëjmë si detyrë vëllazërie. A na mbështetët për këtë? A zgjatët duart tuaja? Jo. Tani merrni disa vendime kundër Turqisë”, tha Erdoğan lidhur me kritikat dhe vendimet e BE-së ndaj Turqisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet skandali/ ‘Drejtoresha e kopshtit pranon fëmijët e të infektuarve me urdhër nga lartë’

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, akuzon punonjësit e kopshtt Nr. 18 në Tiranë, se kanë pranuar fëmijën e një të infektuari që punon...

“Gjendja jashtë kontrollit”, qytetari denoncon tek Berisha ç’po bëhet me të infektuarit

I ashtëquajturi qytetari digjital, denoncon tek ish-kryeministri Berisha rastin e shumë personave të cilët janë në gjendje të rëndë, por atyre nuk u bëhet...

Johnson u bën thirrje qytetarëve t’i kalojnë pushimet brenda vendit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka bërë thirrje qytetarëve që t’i kalojnë pushimet brenda vendit këtë verë. “Ky vend është i bekuar në mënyrë unike...

“Nuk është lojë, rrezikohet jeta”, Manastirliu publikon foton e pacientit me tuba në hundë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, çdo ditë paralajmëron në shenjë këmbane alarmi se koronavirusi është i rrezikshëm, ndaj duhet kujdes. Ajo ka sinjalizuar qytetarët duke...

Qeveria e Kosovës bën të detyrueshme mbajtjen e maskave në publik

Qeveria e Kosovës ka vendosur sot që të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave nga të gjithë qytetarët në ambiente publike. Gjatë seancës së sotme,...