E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Hoakin Murrieta, kush ishte meksikani që frymëzoi personazhin “Zorro”

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Zorro, është një nga ikonat e kulturës së shekullit XX-të. Edhe pse ai është një personazh imagjinar, historia e tij është bazuar në biografitë e të paktën 3 burrave: Huan Kortina, Tibursio Vaskez, dhe më i rëndësishmi që ndikoi në lindjen e legjendës: Hoakin Murrieta.

Emri i tij u përdor në realizimin e 2 filmave me të njëjtin titull, në vitet 1998 dhe 2005, ku rolin e protagonistit e luan aktori spanjoll Antonio Banderas. Po kushte ishte “Robin Hudi” i Meksikës?

Hoakin Murrieta lindi rreth vitit 1829 në Hermosilo, në shtetin e Sonoras në Meksikë. Pjesën më të madhe të jetës e kaloi kryesisht në Kaliforni, ku ai shkoi në kërkim të arit në fillim të viteve 1850. Murrieta u përball atje me racizmin e amerikanëve të bardhë. Kjo bëri që ai të rebelohej kundër shoqërisë dhe rregullave të saj.

Ai u ngrit për të drejtat e minatorëve vendas, dhe në fund u bë vetë një minator shumë i suksesshëm. Kjo shkaktoi xhelozinë e amerikanëve të bardhë, që i përdhunuan gruan e tij dhe e rrahën rëndë atë vetë. Gjatë asaj kohe, në Kaliforni pati një tregti të paligjshme të kuajve, të cilës iu bashkua Murrieta.

Bashkëpunëtorët e tij, e ndihmuan atë të gjente dhe vriste shumicën e atyre që ishin përgjegjës për përdhunimin e gruas së tij. Ky ishte vetëm fillimi i bandës së Murrietas, që nisi të sulmonte trenat në Kaliforni. Nuk dihet me saktësi sa njerëz ishin pjesë e bandës e tij.

Disa besojnë se ishin vetëm 5, të tjerë pretendonin se ishin një grup shumë më i madh. Banda vrau të paktën 14 anglo-amerikanë dhe 28 kinezë, por njerëzit që jetonin në fshatrat aty pranë, filluan të mbrojnë Murrietën dhe bandën e tij. Siç shprehet uebsajti “Legends of America”: Murrieta ishte shndërruar në një hero popullor, i cili iu kthye botës së krimit, pasi disa minatorë amerikanë e rrahën aq keq sa e menduan të vdekur, i varën në litar të vëllanë, dhe ia përdhunuan dhe vranë bashkëshorten. Hoakin ishte një figurë romantike, që betohej se do të hakmerrej mbi mizoritë e kryera ndaj familjes së tij.

Ai kreu shumë krime në përpjekje, për të vënë në vend padrejtësitë e shumta kundër meksikanëve”. Disa të dhëna për jetën e tij, sugjerojnë se mund të ketë pasur më shumë se sa një njeri, veprimet e të cilit krijuan legjendën e Robin Hudi meksikan. Gjithsesi, të dhënat historike për Murrietën, të cilat mund të konfirmojnë të vërtetën e jetës së tij, janë të pakta.

Ndaj historitë e bëmave të tij, janë pak më shumë sesa tregime popullore. Në vitin 1853, parlamenti i shtetit të Kalifornisë, ngarkoi një grup të njohur si Sherifët e Kalifornisë, për të kapur dhe vrarë Murrietën dhe bandën e tij. Ata ishin një grup ushtarësh veteran të luftës Meksikë-SHBA.

Ata paguheshin 150 dollarë në muaj për ta kërkuar atë, dhe do merrnin nga 1.000 dollarë shtesë për vrasjen e Murrietës dhe bandës së tij. Murrieta dhe të paktën 2 burra të tjerë të bandës së tij, u vranë zyrtarisht më 25 korrik 1853. Si dëshmi të ekzekutimit, Sherifët e Kalifornisë, ia prenë kokën Murrietës, dhe e vendosën atë në një kavanoz me alkool.

Megjithatë pati zëra se koka e prerë e shfaqur në Stokton të San Franciskos, si dhe në disa kampe minierash të Qarkut Maripoza, nuk ishte në fakt koka e vërtetë e Murrietës. Në vitin 1879, vetë motra e Murrietës, pohoi se koka që u ekspozua në atë kavanoz, nuk i përkiste vëllait të saj.

Ajo nuk kishte folur më herët, pasi donte ta mbronte vëllain e saj, duke i dhënë mundësi të arratisej. Pretendimet e saj, nuk u konfirmuan kurrë zyrtarisht, pasi koka e ruajtur u shkatërrua gjatë zjarrit që ra pas tërmetit të fortë që goditi San Franciskon në vitin 1906.

Historia e Murrietës, nuk mbaroi me vdekjen dhe zhdukjen e tij të supozuar. Ai kishte një ndjekës, nipin e tij që njihej me nofkën ‘Prosopio”. Ai u bë një nga banditët më të famshëm në të gjithë historinë e Meksikës. Kur vdiq Murrieta, Prosopio ishte vetëm 12 vjeç, por ai u rrit me kultin e xhaxhait të tij.

Gjatë gjithë jetës së tij, ai bëri gjithçka që mundi për të rritur popullaritetin e legjendës së Murrietës. Për shkak të veprimeve të tij, historia e Hoakin u bë kaq shumë e përhapur, sa që në vitin 1919, Xhonson Mekalj botoi një histori me titullin “Mallkimi i Kapistranos”, që u frymëzua nga legjenda e njeriut që mbronte të varfërit dhe ndëshkonte të pasurit.

Fama e Murrietës ishte sa e mirë, aq edhe e keqe. Disa njerëz e konsideronin atë pak më shumë se sa një vrasës, por shumica e njerëzve e cilësonin si një patriot të madh, që e donte kombin e tij. Murrieta u bë personazh i shumë librave dhe poezive. Më i famshmi prej tyre, ishte ai i Xhon Rixh, pasardhësi i një udhëheqësi indian Cherokee, që u botua në Gazetën e Policisë së Kalifornisë në vitin 1858.

Ende sot, në disa shtete të varfëra të Meksikës, njerëzve u pëlqen të tregojnë historinë e Murrietës ose Zorros, dhe ëndërrojnë që një ditë të dalë një tjetër figurë si ai, në mënyrë që t’i ndihmojë ata në kauzat e tyre./ Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...