E hënë, 25 Maj, 2020
22 C
Tirana

Historia rrëqethëse e futbollistit/ Baba që 14 vjeç ndërsa njërën këmbë e ka më të shkurtër

Më të lexuarat

Si do bëhet hapja e transportit publik? Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se hapja e transportit publik do të bëhet “pjesë-pjesë”. Kreu i Qeverisë sqaroi qytetarët se deri në fund të...

Koronavirusi në Shqipëri/ Rritet numri i viktimave

Në Shqipëri është rritur numri i viktimave nga COVID-19, duke shkuar në 32. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se mbrëmjen e sotme ka ndërruar...

“Rreth 131 mijë debitorë nuk kanë hyrë në aktmarrëveshje”, OSHEE del me njoftimin e rëndësishëm

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, iu bën thirrje të gjithë debitorëve të energjisë të bëhen pjesë e aktmarrëveshjes për të përfituar faljen e...

Presidenti austriak thyen masat kufizuese, kapet ‘mat’ nga policia në restorant

Presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen është kapur nga policia bashkë me gruan e tij, Doris Schmidauer, në një restorant në Vjenë teksa...

Ndahet nga jeta ish-kreu i PD-së në Mirditë/ Basha: Drejtues i shkëlqyer vendor

Kreu i PD-së, Lulzim Basha bën me dije se është ndarë nga jeta ish-kryetari i Partisë Demokratike në Mirditë, Preng Toma. Përmes një postimi në...

Letra / Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i kujton kontratën Bashës

Në adresë të kryedemokratit Basha, Aleanca për Mbrotjen e Teatrit i ka dërguar sot një letër publike, ku i kujton marrëveshjen që ka nënshkruar...

Aksident rrugor në aksin Seman-Fier, plagosen dy persona

Së fundmi ka ndodhur një aksident rrugor në aksin Seman-Fier. Aksidenti ka ndodhur përkatësisht në zonën e njohur si Çlirim i Fierit. Raportohet se kanë mbetur...

COVID-19/ Kur do hapen kufijtë? Rama tregon datën

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se Shqipëria do të hapë kufijtë tokësorë me fqinjët, më datën 1 Qershor. “Duke nisur nga 1 Qershori do...

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Si paraqitet situata nga koronavirusi në Itali? Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 50 persona kanë humbur jetën në shtetin fqinj gjatë 24 orëve të...

Zbulohet biznesmeni që mbante milionat në makinë, ja ku do i çonte

Të dhëna të reja kanë dalë nga hetimet paraprake, sa i takon vjedhjes së lekëve nga bagazhi i mjetit të një biznesmeni. Me datë...

Një histori e veçantë vjen nga Anglia, më saktë nga futbollisti i Aston Vilës, Uesli Moraes.

Gjithçka fillon me 22-vjeçarin, i cili që kur lindi, kishte një këmbë rreth 3 centimetra më të shkurtër se tjetra. Për më tepër, babai i tij ndërroi jetë, kur Uesli ishte vetëm 9 vjeç, prej një tumori në tru.

“Kur vdiq im atë, ishte e vështirë për mua sepse nëna ime ishte vetëm me mua dhe vëllezërit e mi, por ajo vetëm punonte, dhe sot gjithçka e bëj për të. Kur mbaroj stërvitjen, marr menjëherë nënën sepse ajo është gjithçka për mua. Gjithçka që ka bërë në jetë, e ka bërë për mua”, shprehet për Sky Sport, sulmuesi me origjinë nga Brazili.

Më tej, ai u bë baba që në moshën 14-vjeçare, ndërkohë që kur ishte 16-vjeç, kishte dy fëmijë, me dy femra të ndryshme. “Lindja fëmijën e parë kur isha 14-vjeç. Ishte diçka e vështirë, sepse gjatë kësaj kohe nisa të luaj edhe futboll si profesionist. Ditës duhej të punoja, dhe më pas në mbrëmje të shkoja në stërvitje. Edhe kur luaj, më duhet të mendoj për familjen, fëmijët, nënë, për këdo”, tregon Uesli Moraes.

Edhe pse ishte bërë më fëmijë, ai përpiqej që të provohej në klube profesioniste. “Më duhej të bëja diçka, më duheshin para për fëmijët. Shkoja në çdo ekip, dhe më refuzonin. Shkova në dyert e 6 ekipeve, para se të shkoja në Sllovaki. Kur isha te ekipi i gjashtë, mendova të mos luaj më futboll, se shanset e mia kishin përfunduar. Por, më pas pata një dritë jeshile”, tregon sulmuesi.

Ai shkëlqeu në një turne për të rinjtë, dhe ra në sytë e Atletikos së Madridit, apo Nansi dhe Evian në Francë, por ata që i ofruan një periudhë prove, ishin sllovakët e Trencin. Në Sllovaki ai ndenji për më pak se një vit, dhe shënoi 8 gola në 22 takime.

Më pas, kalimi te Klub Bryzh në Belgjikë, ku shkëlqeu me 35 gola në 117 ndeshje. Atje tërhoqi interesin e Aston Vilës, që pagoi 22 milionë paundë për ta blerë, dhe që është blerja më e shtrenjtë këtë verë. “Jam shumë i lumtur që luaj në Premier League. Është kompeticioni më i madh në botë. Çdo ditë, mendoj për të kaluarën time, se çfarë mendimesh më kalonin në kokë kur më refuzonin ekipet. Tani jam kaq i lumtur që e kam këtë punë”, tregon Moraes./ PANORAMASPORT.AL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë...

Pronarja e biznesit: I hoqa bllokun Ramës në rrjetin social, doja të shihja a do e hapja dyqanin

Kryedemokrati Basha vijon të takojë bizneset, ndërsa shpesh është shprehur se po përjetojnë një tjetër krizë nga COVID-19. Sot ai është takuar me disa...

Ambulanca del nga rruga, ndërron jetë pacienti që po transportohej drejt Tiranës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në fshatin Krutje, Fier. Policia bën me dije se një ambulancë që po transportonte një pacient drejt...

COVID-19 në Itali/ Bilanci i viktimave në 24 orët e fundit

Në Itali gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 92 persona si pasojë e koronavirusit. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se 34 viktima janë...

“Shëndetësia që duam”, Rama jep lajmin e mirë nga Lezha (VIDEO)

Kryeministri Rama njofton se në qarkun e Lezhës, ka përfunduar tashmë rindërtimi i gjashtë qëndrave shëndetësore të reja. Duke bërë krahasimin me vitet e...
WhatsApp KONTAKTO TT