E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Hetimet për vdekjen e Maradonës, zemra i peshonte dy herë më shumë se normalja

Teksa sot bëhen një javë pas vdekjes së Maradonës, pritet që të bëhen analizat e mostrave të urinës, gjakut dhe zemrës të marra gjatë autopsisë. Ky vendim është marrë pasi ka ende dyshime shumë të forta përsa i përket kujdesit dhe kurimit të legjendës së futbollit.

Autoritetet mjekësore në Argjentinë kanë arritur të zbulojnë se zemra e tij peshonte 2 herë më shumë se një zemër normale.

Mjekësia ligjore që kreu autopsinë në trupin e Diego Armando Maradona raportoi se ai kishte kardiomiopati të zgjeruar dhe peshonte rreth 500 gramë, dyfishin e sasisë normale.

Ky element pritet të vlerësohet sot në analizat që do të kryhen, së bashku me studimet e tjera toksikologjike, përmes së cilave do të përcaktohet nëse Maradona kishte konsumuar alkool, drogë, ose ndonjë substancë tjetër para se të ndërronte jetë. Këto analiza do të kryhen nën mbikëqyrjen e rreptë të Policisë Shkencore në qytetin e La Platës.

Legjenda Diego Armando Maradona mbylli sytë në moshën 60-vjeçare, pas një arresti kardiak. Maradona po merrte veten pas ndërhyrjes kirurgjikale që kreu në kokë, por shëndeti i tij është përkeqësuar. Ai pësoi arrest kardiak.

Maradona kishte personel mjekësor që e mbanin nën vëzhgim në shtëpinë e tij, por nuk ia doli ti mbijetonte arrestit kardiak. Maradona njihet edhe si El pibe de oro (djali i artë) dhe njihet nga shumica si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.

Në vitin 1986, me skuadrën kombëtare të Argjentinës fitoi kupën e botës, dhe në vitin 1990 skuadra argjentinase ishte nënkampione botërore. Në vitin 1989, Maradona me Klubin futbollistik të Napolit fitoi Kupën e UEFA-s, dhe në vitet 1987 dhe 1990 u shpallën kampionë të Italisë. Ky largim i hidhur ka lënë në trishtim mijëra fansa në të gjithë botën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...