E diel, 12 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Heshtja e çuditshme e Sali Berishës

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

FOTO/ Nuk do ta njihni, Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike

Ish-deputeti, Eduart Ndocaj është shfaqur i transformuar pas një operacioni që ka zhvilluar së fundmi në Itali. Të gjithë e mbajmë mend imazhin e tij,...

Këngëtarja e infektuar fotografohet jashtë banesës, bëhet lajm se theu izolimin

Këngëtarja e njohur, njëkohësisht edhe deputete PDK-së, Eliza Hoxha, e cila rezultoi me koronavirus pak ditë më parë, ka thyer rregullat e izolimit duke...

Nga Dritan Hila

Ka mëse një javë që jeta politike është ndezur flakë. Në vijën e parë të sulmit është Presidenti i Republikës, Ilir Meta.

Pas sherrit me emrat e personave që do të jenë në Gjykatën Kushtetuese, lufta është ndërkombëtarizuar duke shpallur person ‘non grata’ shefin e Misionit të OSBE-së, Boshard.

Është Meta i cili ka mëse një javë që gjithashtu kërcënon me padi penale dhe i del zot protestuesve të Astirit. Po ashtu edhe LSI e cila në këtë moment beteje nuk mund të lërë vetëm themeluesin e saj.

Por ajo që bën përshtypje është qëndrimi i aleatit kryesor të opozitës, PD-ja.

Në rastin e Astirit, PD-ja u mjaftua me një deklaratë të vakët. Ndërkohë Lulzim Basha ka dalë në takime, në qarqe në një fushatë të stilit amerikan dhe ngjan se nuk i intereson përplasja që Meta po zhvillin me mazhorancën.

Por ca më shumë, guruja i demokratëve, Berisha, ngjan se po merret me lexime librash. As edhe një lajm nuk vjen prej tij, hiq një foto të Edi Ramës në stadium.

As qeveria nuk ngjan se ka marrë ndonjë demarsh politik. Më tepër sesa luftë e ndezur, ngjan se ia ka lënë rrjedhën e ngjarjeve ose rastësisë ose, ndërkombëtarëve.

Kurse ndërkombëtarët janë më aktivë se kurrë. Ambasadorët dhe përfaqësues të lartë të BE-së janë prezent thuajse përditë. Vetë amerikanët të udhëhequr nga zv/ambasadorja, janë shqeto në qëndrimet e tyre për Reformën në Drejtësi.

Cila është arsyeja e kësaj gjendjeje politike dhe pse në daljet e tij televizive presidenti është elokuent si asnjëherë më parë dhe është i gatshëm të luftojë në të gjitha frontet?

A është vallë ai kurbani i parë i rezultatit të Reformës në Drejtësi dhe faktorët e tjerë si Berisha dhe Rama kanë marrë një indulgjencë të përkohshme?

A është i trembur për veten e tij Ilir Meta, apo vërtet shqetësimi i tij është kapja e shtetit nga Edi Rama me duart e ndërkombëtarëve?

Këtu jemi dhe do të shohim. /dritare.net

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...