E mërkurë, 20 Janar, 2021
11 C
Tirana

Hajdari: ”Fundjavë Ndryshe”, në pritje të lejes së ndërtimit që në janar

Themeluesi i fondacionit ”Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari foli në një lidhje direkte në emisionin ”Open” në ”Top Channel”, ku tregoi për ecurinë e rindërtimit të banesave të cilat u dëmtuan nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Hajdari tha se ”Fundjavë Ndryshe” ka blerë 14 apartamente në Tiranë dhe Durrës.

Ai u shpreh se paratë për të rindërtuar banesat në Vaqarr janë gati, por nuk janë pajisur me leje ndërtimi nga autoritetet përkatëse.

“Fundjavë Ndryshe ka blerë 14 apartamente në Tiranë dhe në Durrës. Jemi në pritje të lejes për ndërtim në Vaqarr. Ne i kemi pasur lekët gati që në janar, por akoma nuk kemi leje. Fundjavë Ndryshe ka bërë shumë më shumë sesa ka premtuar”- tha Hajdari.

Sipas tij, qeveria duhet të ishte treguar më e shpejtë në dhënien e shesheve të ndërtimit.

”Unë mendoj se qeveria shqiptare duhej që së pari të merrej me hapa shumë më të shpejtë për të na vënë në dispozicion sheshet e ndërtimeve. Ne jemi norganizata që punojmë në lirinë tone, në autonominë tonë dhe kemi bërë 10-fishin e shtëpive që kemi pasur obligim”, përfundoi Hajdari.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritet numri i të infektuarve, edhe 4 viktima nga Covid-19

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 4 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se rastet e vdekjes janë...

Kategoria Superiore/ Vllaznia ndëshkon Bylisin dhe marshon drejt titullit

Fitore dramatike, në frymën e fundit e Vllaznisë në “Adush Muça”, në një fushë të vështirë. Një gol i Ardit Hoxhajt në minutën e...

Një pusullë përkujtuese presidentit Biden

Nga: Veton Surroi 1. Sot fillon dita e parë e punës së presidentit Joseph Biden dhe agjenda e tij që tani, fill pas inaugurimit, është e...

Shpërthim i fuqishëm në Madrid, shkatërrohen disa pallate (Video)

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në kryqetetin e Spanjës, Madrid. Mediat lokale bëjnë me dije se shkak për këtë shpërthim mund të jetë...

Gjashtë viktima nga Covid, rritet numri i rasteve të reja në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë(IKSHPK), ka njoftuar se 24 orët e fundit janë shënuar edhe gjashtë viktima nga koronavirusi. Rastet e vdekjes janë...