E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Grushti i shtetit/ Turqia arreston nipin e Fetullah Gulen

Agjencia shtetërore e lajmeve të Turqisë, deklaroi se agjentët turq kanë bërë të mundur kapjen e Selahadin Gulen, në një operacion jashtë shtetit dhe e kanë sjellë atë në Turqi ku do të përballet me ndjekje penale.

Selahadini, nipi i Fetullah Gulen, i cili kërkohej në Turqi me akuzat e anëtarësimit në një organizatë terroriste, u kap në një operacion nga agjensia spiune kombëtare e Turqisë MIT, shkruan Voa News.

Çështja e tij është e fundit në lidhje me riatdhesimin e detyruar të njerëzve të lidhur me lëvizjen e Gulen, të cilën qeveria turke e fajëson për një përpjekje të dështuar grushti shteti në vitin 2016.

Gulen, një ish aleat i Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili tani jeton në Pensilvani të SHBA-ve, ka hedhur poshtë akuzat për përfshirje në përpjekjen e grushtit të shtetit.

Turqia e ka caktuar rrjetin e tij si një grup terrorist, të cilin e ka quajtur Organizatën Fetullahiste të Terrorit, ose FETO. Erdogan njoftoi më herët në muajin maj se një anëtar i shquar i rrjetit të Gulen ishte kapur, por nuk dha detaje të tjera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me ar*ë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...