Bota

Greqia zgjedh gruan e parë presidente në historinë e vendit


               Publikuar në : 10:44 - 22/01/20 M S

Greqia ka zgjedhur Presidenten e re, e para grua në historinë e Greqisë.

Bëhet fjalë për Ekaterini Sakelaropulu, e cila do të mbajë postin e Presidentes.

64 vjeçarja me profesion gjyqtare është zgjedhur në postin e lartë drejtues ditën e sotme, pas nominimit të saj nga Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis.

Presidentja e re mori 261 vota pro, 61 më shumë se kërkon Kushtetuta, dhe 33 abstenuan.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT