E hënë, 17 Janar, 2022
5.5 C
Tirana

Greqia drejt normalizimit, ja çfarë pritet të ndodhë më 4 maj

Greqia futet në listën e vendeve që është prekur nga COVID-19.

Fatmirësisht, situata ka filluar të qetësohet dhe të shkojë kështu drejt normalizimit.

Ditën e sotme, shteti fqinj ka nisur të lehtësojë masat kufizuese, teksa ka vendosur të hapë zyrat e kreditimit dhe Gjykatës së Shkallës së Parë për raste të caktuara, ndërkohë javës tjetër priten akoma më shumë lehtësira.

Nga data 4 maj do të hapen edhe parukeritë ku do të lejohen vetëm 2 klientë brenda.

Ndërsa në fund të majit do të hapen restorantet, baret dhe kafenetë…vetëm me karrige jashtë.

Zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas tha për gazetën “Kathimerini” se dalëngadalë do të hapen edhe bizneset e mëdha dhe kompanitë e kateringut.

Kujtojmë se deri më tani, Greqia regjistron gjithsej 2.517 raste me COVID-19 dhe 134 viktima.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...