E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Greqi, qeveria merr vendimin për rihapjen e shkollave

Greqia ka marrë vendim për hapjen e shkollave në 11 janar. Lajmi është bërë i ditur nga zëdhënësi i qeverisë, Stelion Petsas.

Ai tha se pas marrjes së masave të reja izoluese, vendi në 11 janar do të jetë me numër më të ulët të infektimeve  dhe nxënësit do të jenë të sigurt për t’u kthyer në shkollë.

“Qëllimi është të arrijmë, në mënyrë të sigurt, në 11 Janar, situatën më të mirë të mundshme epidemiologjike. Dhe kështu, nga 11 Janari, ka për të rënë përsëri zilja në të gjitha shkollat ​​e vendit. Fëmijët të heqin qafe ngarkesën psikologjike të gjithë kësaj periudhe. Lërini mësuesit dhe profesorët tanë të takohen përsëri me funksionin e tyre. Dhe studentët e të gjitha niveleve të kthehen të sigurt në bankat e tyre. Në shtëpinë e tyre të dytë.

Ne qëndrojmë në shtëpi për këto ditë dhe më 11 janar kthehemi në situatën aktuale me shkollat ​​tona të hapura. Rifillimi i mëtejshëm, gradual i aktivitetit ekonomik dhe shoqëror do të drejtohet nga evolucioni i të dhënave epidemiologjike. Të gjitha sëbashku!”, tha ai.

Në Greqi, duke filluar nga dita e sotme deri të hënën 11 janar, nga ora 9 në mbrëmje deri në 5 të mëngjesit do të jetë në fuqi shtetrrethimi dhe vetëm punonjësit e njerëzit që kanë nevojë për ndihmë mjekësore mund të dalin.

Lexo edhe :   Kurba e Covid-19 mbetet e lartë, 5 viktima në 24 orët e fundit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...