E mërkurë, 20 Janar, 2021
11 C
Tirana

Gjermania shet pajisje ushtarake me vlerë 1 miliard euro në Turqi dhe Kuvajt

Qeveria gjermane ka miratuar vendimin për eksportin e armëve dhe paisjeve ushtarake me vlerë më shumë se një miliard euro në vendet e përfshira në konfliktet në Jemen dhe Libi.

Katari mori 305.1 milion euro armë dhe pajisje me vlerë nga Gjermania, 51.3 milion euro nga Emiratet e Bashkuara Arabe, 23.4 milion euro nga Kuvajti dhe 22.9 milion euro nga Turqia. Libani bleu pajisje dhe armë me vlerë 1.7 milion euro dhe Bahreini 1.5 milion.

Të gjitha vendet e mësipërme janë të përfshira në njërin ose në të dy konfliktet e gjata që zhvillohen në Libi dhe Jemen, shkruan CNN.

Në Jemen, një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite po mbështet forcat qeveritare kundër rebelëve Houthi. Koalicioni përfshin Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjiptin, Kuvajtin, Jordaninë dhe Bahrejnin.

Në konfliktin në Libi, Katari dhe Turqia mbështesin qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Kryeministrit Fayez al-Saraj, me qendër në Tripoli. Nga ana tjetër, gjeneral Khalifa Haftar ka mbështetjen e Emirateve dhe Egjiptit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...