E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Greqi/ Hodhi të dashurën nga shkëmbi, vrasësi merrte ilaçe kundër skizofrenisë

Zbardhen detaje të reja nga ngjarja e rëndë e ndodhur disa ditë më parë në Greqi, ku Dimitris Vergos, vrau të dashurën e tij duke e hedhur nga shkëmbi.

Mediat greke kanë publikuar një recetë që ka lidhje me trajtimin e Vergois, ku si përbërje kryesore kishte medikamentin “Rispelen”, një ilaç antipsikotik për pacientët që vuajnë nga skizofrenia.

Sipas informacioneve nga mediat në vendin fqinj, Dimitris Vergos, një javë para se të nisej për pushime me 26-vjeçaren Garyfallia, kishte vizituar një psikiatër, duke iu ankuar se nuk po ndjehej mirë. Ndaj dhe dyshohet se kohët e fundit mund që t’i ishin ndryshuar ilaçet.

Rispelen është një ilaç antipsikotik që i përket një klase të re të substancave antipsikotike që rrjedhin nga familja e benzisoxazoleve. Efekti i ndryshimit të medikamenteve dyshohet se mund të ketë çuar autorin e vrasjes drejt aktit ekstrem, megjithatë pritet që të vendoset nga ekspertiza mjeko-ligjore.

Ngjarja e rëndë mbrëmjen e 16 korrikut, ku 30-vjeçari hodhi nga shkëmbi të dashurën e tij Garyfallia, pasi një sherri banal që kishte nisur për ngatërresën e rrugës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...