E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Qindra mijëra euro/ Red Bull tregon koston e përplasjes Hamilton-Verstappen

Çmimi i Madh i Silverstone në Britaninë e Madhe dhuroi spektakël që me nisjen e xhiros së parë, por për fat të keq, kryesuesi i kampionatit në Formula 1 Max Verstappen u detyrua të dilte nga gara vetëm pas disa kthesave.

I nisur nga vendi i parë, Verstappen kishte mbrapa tij 7 herë kampionin e botës Lewis Hamilton, i cili ishte tepër agresiv dhe luftoi ”rrotë më rrotë” me holandezin. Të dy pilotët nuk lëshuan ndaj njëri-tjerit, dhe patën një kontakt në kthesën e shtatë, e cila rezultoi fatale për Verstappen.

Piloti i Red Bull u përplas me muret rrethuese teksa shpejtësia ishte tepër e madhe, dhe u dërgua menjëherë në spital për një kontroll të imtësishëm, por fatmirësisht gjendja e tij shëndetësore paraqitet e mirë.

Përtej kësaj, shkatërrimi i plotë i njëvëndëshes nga përplasja me barrierat ka edhe një kosto të lartë financiare dhe Helmut Marko, shefi sportiv i Red Bull, ka treguar pasojat ekonomike që kishte kjo përplasje, shkruan Racing News.

“Për fat të keq, Verstapen nuk do të ulet më në këtë makinë, pasi është shkatërruar totalisht. Sa do të na kushtojë ky telash? Rreth 750 mijë euro”, tha ai, duke shpjeguar se më përpara duhej bërë një bilanc i gjendjes së motorit të njëvendëshes kur të çohej në fabrikë, pasi vlera mund të rritej edhe më shumë. Në një kohë vështirësish ekonomike si kjo aktuale, një shifër e tillë është domethënëse dhe na dëmton”, ishin fjalët e drejtuesit të Red Bull rreth aksidentit të fundjavës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...

“Këta s’kanë turp”, mjeku rikthehet në detyrë pasi e shkarkuan

Mjeku Petrit Vargu, i shkarkuar nga detyra disa muaj më parë, do të rikthehet së shpejti në detyrë, pas vendimit të formës së prerë...