E enjte, 20 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

Grekët zbulojnë skemën e shqiptarëve: Si kalojnë kufirin dhe mjekohen për Covid

Janina u fut në listën e zonave të kuqe gjatë ditës së djeshme. Guvernatori, Alekos Karhimanis tha se në rëndimin e situatës së pandemisë në Janinë ka kontribuuar numri i madh i pacientëve të infektuar me koronavirus, që vijnë nga Shqipëria.

“Pamja epidemiologjike e Janinës ndikohet ndjeshëm nga pacientët të cilët kanë ardhur nga Shqipëria dhe po trajtohen në spitalet e rajonit”, tha Kachrimanis.

Guvernatori Rajonal i Epirit thekson se Njësia Rajonale e Janinës kishte arritur të kontrollonte përhapjen e koronavirusit, falë kontrolleve të strukturuara, sistematike në komunitet, institucione, spitale, vende publike dhe shumë bizneseve, shkruan Protothema.

Inspektimet janë vazhdimisht në rritje dhe janarin e kaluar numri i mostrave të marra nga KOMY i EODY në Njësinë Rajonale të Janinës arriti në 11,307, ndërsa në muajin aktual të Shkurtit deri më sot janë marrë 14,225 mostra (duke përjashtuar ato të Kakavijës).

Si rezultat i kontrolleve dhe gjurmëve, në janar numri mesatar i rasteve u ul në 1.5 në ditë dhe në të njëjtën kohë shtrimi në spital i pacientëve me Covid-19 në dy Spitalet (Universiteti dhe “Hatzikosta”) u ul në një minimum.

Me hapjen graduale të shkollave dhe tregjeve , Epiri tregoi një rritje të vogël të rasteve, shumë më të vogla krahasuar me pjesët e tjera të vendit, me vëllimin e tyre kryesor që “ngarkohej” në prefekturë.

“Është fakt që ka pasur disa ankesa për mosrespektim të masave, të cilat kanë krijuar shpërthime të sëmundjes. Të gjithë janë kontrolluar dhe vazhdojnë të kontrollohen nga gjurmimi sistematik, i cili kryhet në mënyrë inovative dhe shteruese nga Shërbimet e Shëndetit dhe Mbrojtjes Civile të Epirit”, thekson Kachrimanis.

Në deklaratën e tij, Kachrimanis thekson qartë se pamja epidemiologjike e rajonit ndikohet nga udhëtimet e bëra nga Shqipëria.

“Sidoqoftë, barra epidemiologjike në zhvillim e P.E. Janina javët e fundit është kryesisht për shkak të faktorëve të jashtëm dhe veçanërisht për transferimet totale dhe pranimet në spitale të pacientëve nga Shqipëria fqinje, të cilat vendosen dhe miratohen nga Ministria e Punëve të Jashtme. Sot 50% e pacientëve të trajtuar në Njësitë e Sëmundjeve Infektive të spitaleve të Janinës vijnë nga Shqipëria, nga vijnë të gjithë pacientët e trajtuar në Njësitë e Kujdesit Intensiv ”, tha ai.

“Hile” me testet e rreme negative.

“Shofer, ndal këtu, kam dhimbje në zemër dhe nuk ndihem mirë”.

Me këtë frazë të përsëritur dhjetëra shtetas shqiptarë që janë diagnostikuar në vendin e tyre pozitiv për koronavirus, kalojnë kufirin me një test të rremë negativ dhe arrijnë të kurohen në Spitalin Universitar të Janinës.

“Sapo kalojnë kufirin, ata i thonë shoferit të autobusit se nuk po ndihen mirë dhe se po përjetojnë dhimbje në zemër, me rezultat që shoferi t’i çojë drejtpërdrejt në Qendrën Shëndetësore Delvinaki (një fshat afër kufirit me Shqipërinë). Aty ata i nënshtrohen një testi të shpejtë i cili është natyrshëm pozitiv”, tha Kreu i Bashkisë së Janinës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...

Gledis Nano jep paralajmërimin e fortë për vrasjet e bujshme

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, është përgjigjur sot nëse ka plan për çarmatosjen e popullsisë. Për mediat ai ka zbuluar se shumë...

Alarm për bombë në Gjykatën e Shkallës së Parë në Greqi

Një alarm për bombë është dhënë mëngjesin e sotëm në Gjykatën e Shkallës së Parë të Athinës, në pallatin në rrugën “Degleri”. Mediat greke...

Vendim i papritur/Mbyllen shkollat në Shqipëri, s’ka mësim nga 24-26 janar

Për shkak të motit te ftohtë me temperatura në minus, është marrë vendimi për mbylljen  e shkollave për tre ditë. Ministrja e Arsimit, Evis...