E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Gledis Nano fut në skaner policët, kontroll për përdorimin e lëndëve narkotike

Pas një sërë ndryshimesh në radhët e drejtuesve vendorë të policisë, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka vendosur që të testohen uniformat blu për përdorim të lëndëve narkotike. Përgjatë viteve, Policia e Shtetit është përballur me situata të pakëndshme të përfshirjes së efektivëve në aktivitete kriminale, duke vënë gjithë strukturën në fokus të akuzave publike.

Por tashmë, punonjësit e Policisë së Shtetit do të testohen në mënyrë periodike sa i takon konsumit të lëndëve narkotike. Deri më tani, ky lloj testi është bërë për punonjësit e policisë, vetëm kur kanë marrë emërimin për uniformën blu.

Testi ndaj policëve do të bëhet vazhdimisht, pasi pavarësisht se një efektiv policie mund të rezultojë negativ në test, vetë struktura mund të ketë informacione në vazhdim se ai është konsumues i lëndëve narkotike dhe ritestimi i tij do të bëhet në mënyrë krejt rastësore.

Ndërkohë, Drejtori i Përgjithshëm, Gledis Nano, ka firmosur urdhrin që është shpërndarë në 12 drejtoritë e qarqeve, përmes së cilit informon se punonjësit e policisë do të testohen për drogën.

Gledis Nano e konsideroi testin, si mundësi të vlefshme për rritjen e imazhit të Policisë së Shtetit në komunitet, dhe për fitimin e besimit të qytetarëve. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, ai është shprehur se kryerja e testit periodik për përdorimin e lëndëve narkotike, do të eliminojnë akuzat e dashakeqësitë ndaj Policisë së Shtetit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...