E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
-0.5 C
Tirana

Gjykata rrëzon kërkesën e Llallës, ç’kërkoi ish-kryeprokurori

Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda ka rrëzuar kërkesën e ish-kryeprokurorit, Adriatik Llalla. Ky i fundit kërkoi moszgjatjen e afateve hetimore ndaj tij edhe me 3 muaj.

Vendimi për zgjatjen e hetimeve u mor nga Krimet e Rënda rreth një javë më parë, për shkak të nevojës për të vazhduar me mbledhjen e provave dhe veprimet e tjera proceduriale.

Menjëherë pas këtij vendimi, Llalla me anë të një kërkese të regjistruar në datën 25 mars në Gjykatë, Llalla kërkoi mbylljen e tyre, duke e konsideruar të padrejtë vendimin për zgjatjen e afatit.

Ish-kryeprokurori është nën hetim nga Prokuroria për pastrim parash dhe fshehje të pasurisë. Më 9 gusht 2018 Gjykata e Apelit për Krime të Rënda rrëzoi kërkesën e ish-kryeprokurorit për heqjen e sekuestros preventive.

Pronat e tij u përllogariten në vlerën afro 1 miliard lekë dhe prej 23 korrikut 2018 janë të sekuestruara.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

8 gra dhe 8 burra: qeveria gjermane hap rrugën për barazi gjinore

Për herë të parë në 16 vjet, Gjermania do të drejtohet nga një burrë. Por megjithëse Angela Merkel po ia dorëzon kancelarinë një pasardhësi...

OBSH: Vaksinat duhet të funksionojnë kundër variantit Omicron

Vaksinat ekzistuese duhet të mbrojnë ende njerëzit që kontraktojnë variantin Omicron nga rastet e rënda të Covid, thotë një zyrtar i Organizatës Botërore të...

Fishekët e Yuri Kim, kapsolla deri më sot…

Nga: Eduard Zaloshnja Pasi Sekretari i Shtetit Blinken e shpalli Berishën persona non grata, Ambasadorja Yuri Kim, tek shkallët e ShQUP-it, u bëri thirrje anëtarëve/votuesve të PD-së...

Escobar me agjendë të qartë kundër korrupsionit, shmanget takimi me Metën

I dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vjen në Tiranë me një agjendë të qartë kundër korrupsionit të politikanëve shqiptarë. Ambasada e...

“Tirana, Kryeqyteti Europian i Rinisë”, Rama uron të rinjtë për 8 dhjetorin

Në ditën e Rinisë, kryeministri Rama ka ndarë një video në rrjetet sociale, ku thotë se kjo datë i kushtohet vetëm të rinjve. “MIRËMËNGJES dhe me...