E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Gjumi i mundimshëm në netët e nxehët, ja çfarë këshillon ekspertja

Temperaturat e larta ndikojnë në cilësinë gjumit tonë, pasi netët e nxehët shpesh janë torturuese për ne.
Që me fillimin e muajit prill temperaturat janë rritur ndjeshëm dhe më poshtë ju do të gjeni disa këshilla të thjeshtë për t’i përballuar temperaturat e larta.
Ekspertët paralajmërojnë se fjetja në temperatura të larta mund të çojë në gjumë të fragmentuar, të shqetësuar.
Dr Nerina Ramlakhan, eksperte e gjumit flet për rëndësinë e gjumit dhe këshillon se si mund të mrrni mjaftueshëm gjumë pavarësisht temperaturave të larta.
“Një gjumë i mirë i bërë gjatë natës është i rëndësishëm për të përpunuar informacion gjatë gjithë ditës, si dhe për të riparuar dhe ribalancuar trupin fizikisht dhe mentalisht”, tha ajo.
“Në mënyrë ideale, në mënyrë që ju të flimi mirë, duhet të ketë një ndryshim të pjesshëm të temperaturës midis trupit tonë dhe trurit tonë – trupi i ngrohtë dhe koka e ftohtë.”
Një nga këshillat e Dr Ramlakhan është se “Para se të shkoni në shtrat vishni çorape ose bluzë të lagur”.
Larja e këmbëve me ujë të ftohtë para se të hyni në shtrat gjithashtu ndihmon, ashtu si edhe shpëlarja e duarve me ujë të ftohtë. Nëse zgjoheni gjatë natës, vendosni diçka të ftohë të ballin tuaj.
Ç’është më e rëndësishmja, ekspertja e gjumit nuk thotë se: “Nëse jeni duke luftuar për të fjetur, është e rëndësishme që në vend të kësaj të përpiqeni dhe të pushoni, duke menduar mirë për ditën përpara, sesa duke u shqetësuar për mungesën e gjumit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...