E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Gjiknuri: Nëse do prisnim ‘Venecian’, nuk do kishim Kod Zgjedhor deri në shkurt

Pas rrëzimit të dekretit të Presidentit Ilir Meta, Kuvendi votoi sot ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Deputeti i PS-së Damian Gjiknuri, deklaroi se nëse Partia Socialiste do të priste Opinionin e Venecias, nuk do të kishim një Kod Zgjedhor deri në janar ose shkurt.

Sipas Gjiknurit, nëse kjo do ndodhte, vendi do hynte në krizë kushtetuese dhe politike.

“Ne do të prisnim Opinionin e Venecias, nuk do kishim Kod Zgjedhor deri në janar ose shkurt. Kështu, çështja do të transferohej në janar ose shkurt, e vendi do të hynte në krizë kushtetutese dhe politike . Kjo ishte një lojë shumë e rrezikshme e PD-së, për të mos lejuar hyrjen në fuqi të ndryshimeve në Kodin Zgjedhor.

Shqipëria kurrë nuk do të duhej të shkonte në krizë. Do të shkohej në qeveri teknike dhe në marrëveshje mbarë-politike e do të ishte një marrëveshje e stimuluar, me ato kushte që ka vënë gjithmonë PD dhe LSI. Nëse do të hapeshin këta spirale të tilla, kriza do të ishte e madhe”, tha Gjiknuri në ‘Real Story’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...